22 травня - Міжнародний день біологічного різноманіття

До цієї дати готувалися гуртківці ТО медики-екологи "Розмарин" зі своїм керівником. Останній тиждень Алла Михайлівна Величко працювала з дітьми над важливими темами впливу людської діяльності на нашу планету, провівши онлайн-бесіди, а діти перейнявшись проблемами довкілля, надіслали свої малюнки. Артем Свистунов, навіть, створив анімований кліп зі своєї роботи.

Все на землі, все треба берегти -
І птаха й звіра, і оту рослину,
Не чванься тим, що цар природи ти -
Бо врешті, ти його частинка.
Природа нам - як рідний дім
Вона усім - як мати
Щоб люд завжди був в домі тім,
Про це нам треба дбати.
Іде весна і кличе нас в поля теплом зігріті,
Та знати треба повсяечас,
Як слід й не слід чинити.

Це хороші слова знайшла в одному з рефератів Медиків - екологів, але автора не змогла відшукати, хоча під цими словами можуть підписатися всі не байдужі люди до збереження довкілля. Думаю, що це хороша преамбула до малюнків та фото.
З повагою Алла Михайлівна.


Стаття Алли Михайлівни, написана до день біологічного різноманіття:

Ще назва є, а річки вже немає.
Усохли верби, вижовкли рови,
І дика качка тоскно обминає
Рудиментарні залишки багви.

Л. Костенко.

22 – травня - Міжнародний день біологічного різноманіття!

Міжнародний день біологічного різноманіття відзначається з 1993 року. На втрату такого різноманіття впливає бездумне знищення природних ресурсів (вирубка лісу, подальше використання звільненої землі під пасовища, користування водними джерелами для господарства). Від втрати місць свого існування зменшуються або зникають назавжди багато рослин і тварин. Генеральна Асамблея ООН оголосила цей день міжнародним, щоб підвищити обізнаність людства про цю важливу проблему.

Сліди людської діяльності на планеті Земля!

Зміна клімату!

Це масштабні сільськогосподарські негаразди, нестача води, посухи, зростання рівня захворюваності, підвищення рівня моря, зникнення лісів.

Спалення нафти, вугілля та газу, викиди парникових газів від сміттєзвалищ, автотранспорту, нераціональне сільське господарство – причини глобального потепління. Тільки використання енергії сонця, вітру та біомаси призупинить катастрофічне підвищення температури планети.

Знищення лісів!

За останні 300 років людство знищило 6 млн. кілометрів квадратних лісів! Це більше ніж площа Європи. Суцільні вирубки в Карпатах, варварське лісоведення призвело до катастрофічних повенів та зсувів, порушення гідрологічного режиму та кліматичного балансу, міграції та знищення тварин, птахів. Ліси забезпечують суспільство багатьма цінностями. Це не лише чиста прісна вода, безпечна домівка для наших тварин і рослин, деревина для наших будівель, сировина для паперу, пилок та нектар для бджільництва, неймовірна кількість безцінних археологічних, історичних та культурних об’єктів. Це – саме життя.

Забруднення водних ресурсів!

Вода - одна з найважливіших складових на Землі. Прісна вода посідає окреме місце серед природних багатств Землі – вона незамінна. Вже сьогодні запаси прісної води катастрофічно зменшуються. За даними експертів ООН приблизно одна шоста населення Землі не має доступу до чистої питної води, а третина - до води для побутових потреб. За даними Всесвітньої організації метеорології вже в 2030 році з нестачею питної води може зіштовхнутися все населення планети. "ВОДНИЙ СЛІД" 1 кг картоплі, тобто загальний обсяг прісної води, використаної на її виробництво, становить майже 1000 л; 1кг пшениці – 1500 л; 1кг цукру – 1500 л; 1 кг сиру понад 5000 л; 1 кг яловичини – 15 500 л; 1 кг шоколаду 24 500 л. На виробництво 1 л безалкогольного напою йде від 340 до 620 л води. Ранкове горнятко кави – 340 л, чаю – 35 л прісної води.

Викиди від автотранспорту!

80 % всіх викидів парникових газів які спричиняють зміні клімату належить автотранспорту.

Транспортна галузь у всьому світі переживає розвиток, а отже зростають і обсяги викопного палива.

Світові нафтові корпорації не зацікавлені в розвитку економічного авто, через втрату значних прибутків за рахунок економії пального.

Через зростання кількості авто знищуються ландшафти задля будування нових швидкісних доріг.

Київ – зелене місто, перетворене на суцільну автостоянку, центр міста загазовано та забито приватним авто, неможливо вільно пересуватися тротуаром, не кажучи вже про користування велосипедом.

Кожного разу, заводячи двигун автомобіля, Ви прискорюєте зміну клімату! В багатьох європейських країнах запроваджено відзначати День без автомобіля. Зазвичай, в цей день забороняється пересування на автомобілях, а мешканці використовують альтернативні засоби і способи пересування. Мета такого заходу – привернути увагу до проблеми забруднення атмосферного повітря транспортними засобами, знизити рівень концентрації чадних газів у міському повітрі, зменшити шумове навантаження, сприяти розвиткові альтернативних видів пересування.

Зникнення тварин і рослин!

Через інтенсивний промисловий вилов риби запаси у Світовому океані зменшились більше, ніж в сто разів. Через зміну клімату та підвищення температури Світового океану з 1980 року знищено 20 % коралів. Через варварське полювання та вирубку лісів в Україні практично не залишилось ведмедів, чорних лелек, оленів, рисі, дрофи, міноги української, чорного грифу. Через незаконну торгівлю перед вимиранням опинилися більшість первоцвітів – підсніжник, сон – трава, крокус, проліска, конвалія та багато інших. Збирання первоцвітів дуже шкідливо для природи тим, що не дає можливості рослинам утворювати насіння. До того ж ушкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини. Зірвати стеблину з трьома первоцвітами, а це означає, що загинуло 45 – 60 насінин. І як наслідок відсутність нових рослин. Для того, щоб з насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина, необхідно 7 – 8 років. Сам процес проростання насіння тривалий і складний.

Первоцвіти мають і естетичне, і практичне значення. Нектаром квітів ласують бджоли, джмелі, метелики, а мурашки з’їдають частину насіння. Отже, перші весняні квіти не тільки звеселяють людей, а й напоюють своїм нектаром, годують пилком і насінням мешканців лісу, лікують їх і нас.

Генетично модифіковані організми (ГМО)!

Ви хочете їсти помідор з геном риби? Напевно що ні. Тому що це страшно. Сьогодні на українському ринку активно росповсюджується продукція з генетично модифікованою соєю. Відповідне маркування при цьому відсутнє. ГМО – це генетичне забруднення, втрата біорізноманіття, руйнування традицій сільського господарства, брудний бізнес, неетична маніпуляція з життям.

Природі потрібно так багато часу, щоб оговтатись від сміття….

Сигарета із фільтром не буде руйнуватись і буде зберігатись 10 – 15 років; пет – пляшка – 180 – 350 років; пластиковий посуд – 400 років; батарейка – 200 років; алюмінієва банка – 200 років; тетра – пак – більше 100 років; скло – 1000 років; підгузок - 100 років; cкло – 1000 років; підгузок – 300 – 500 років.

Пестициди та агрохімікати

Приблизно третина мінеральних добрив, що потрапляють у грунт, вимивається з нього і ріками відноситься в моря й океани, тільки азоту й фосфору таким чином попадає в світовий океан приблизно 62 млн. т на рік. Щорічно з мінеральними добривами на сільськогосподарські угіддя України надходить величезна кількість фтору, цинку, міді, кобальту, калію, тощо.

Усі без винятку пестициди при ретельному вивченні виявляли або мутагенну, або інші негативні дії на живу природу і людину. Близько 90 % усіх фунгіцидів, 60 % гербіцидів і 30 % інсектицидів є канцерогенними.

У дітей, які проживають в районах інтенсивного застосування пестицидів та агрохімікатів, число вроджених аномалій у цілому перевищувало показники в 1,7 разу, хронічних хвороб мигдаликів і аденоїдів – у 3 рази, бронхіальної астми в 1,5 разу. Підраховано, що 98 % інсектицидів і фунгіцидів та 60-95 % гербіцидів не досягають об’єктів пригнічення, а завдають шкоди іншим біологічним видам, потрапляючи у грунт, воду й повітря.

Харчування та здоров’я

За даними ВООЗ, через зміну моделей харчування та способу життя людей відбулося зростання захворювань, пов’заних з неправильним харчуванням, і, як наслідок, непрацездатність і передчасні смерті.

За прогнозом ВООЗ, до 2025 року приблизно 2,3 млрд людей у світі матимуть надмірну вагу, а 700 млн страждатимуть ожирінням. На діабет, одним з важливим чинників розвитку якого є неправильне харчування, сьогодні хворіють 347 млн людей на планеті.

Діоксини – група високотоксичних хімічних сполук – є побічними продуктами цілого ряду виробничих процесів, у тому числі виробництва деяких пестицидів. Понад 90 % впливу діоксинів на людей відбувається через харчові продукти, головним чином через м’ясо і молочні продукти, рибу і молюски. Діоксини можуть шкодити репродуктивному здоров’ю та розвитку людини, уражати її імунну систему, викликати гормональні порушення й ракові захворювання.