Гуртки для дітей за напрямом діяльності
Дитячі гуртки, Київ
Оберіть гурток за напрямом діяльності:
Акторський
Англійська мова
Бальні танці
Бісероплетіння
В'язання гачком, спицями
Виготовлення сувенірів
Вишивання бісером, хрестиком
Вокальний
Гончарство
Дистанційне навчання
Дошкільники
Духовий оркестр
Журналістика
Інформатика
Квілінг
Комп'ютери
Комп'ютерна графіка
Крій та шиття
Лідерство
Ліплення
Логіка
Ляльковий театр
М'яка іграшка
Малювання
Математичний
Медики
Моделювання (технічне, стендове)
Музичне мистецтво
Образотворче мистецтво
Оригамі
Паперопластика
Петриківський розпис
Писанкарство
Польська мова
Початкові класи
Програмування
Рукоділля
Соломоплетіння
Спортивне орієнтування
Судномоделювання
Танці
Творча майстерня
Театральний
Туризм
Туристичний
Умілі руки, ручки, рученята
Хореографія
Художньо-естетичний
Поради як обирати гуртки та секції
Багато батьків вважають, що чим більше гуртків, груп та секцій відвідує їх дитина, тим краще.
І ось, підхопивши чадо під пахву, змилена мама везе його з музики на англійську, з хореографії на малювання. Поспимо в метро, пообідаємо з термоса в коридорчику, погуляємо по дорозі з тенісу на орігамі... Всі родичі включаються в божевільну гонку з транспортування дитини на заняття і назад, підготовці до різноманітних виступів та конкурсів, виготовлення посібників і костюмів.
Звичайно, дуже хочеться встигнути скрізь і всюди, вкласти в свого малюка якомога більше, але все ж, вибираючи гуртки та секції, варто прислухатися до голосу здорового глузду і думку самого малюка.
До трьох років дитину краще взагалі нікуди не водити. Зараз з'явилося багато розвиваючих груп для самих маленьких, але, як правило, вони не пропонують нічого, крім пальчикових ігор, ритміки і малювання. Іноді до цього «джентльменського набору» додається навчання читанню по кубиках Зайцева. Всім цим ви з успіхом можете займатися і вдома, а дорога і галаслива компанія нових знайомих будуть тільки втомлювати малюка і відволікати його від занять. До того ж, в гуртку чи секції ви напевно крім знань отримаєте в якості «безкоштовного додатку» цілий букет вірусів і дитячих хвороб.
У три-чотири роки дитини можна вже записати в один-два гуртки. Але спочатку подумайте, чи не можете ви чимось займатися самостійно. Якщо тато - майстер спорту з шахів, навряд чи є сенс витрачати час і сили і тягати дитину в секцію. Та й англійська мова з бабусею піде зовсім не гірше ніж з чужою тіткою, за умови, звичайно, що бабуся готова займатися систематично, а онук сприймає її в ролі вчителя.
Дорога до гуртка не повинна займати більше часу, ніж самі заняття. Найкраще, якщо можна дістатися пішки. Якщо у вас немає можливості відвозити малюка на машині, постарайтеся, щоб до місця занять можна було дістатися без пересадки і не доводилося довго чекати транспорту. Ніколи не їздите з дітьми в години пік. Не варто ходити в гуртки частіше двох, максимум, ніж тричі на тиждень. Заняття повинні проходити у зручний для малюка час, не порушувати режим його дня.
Не варто прагнути ходити в так звані «студії гармонійного розвитку», де з дитиною займаються відразу декількома предметами (як правило, іноземну мову, розвиток мовлення, музика, малювання). Заняття в таких групах будуються за принципом шкільних, з партами, уроками, дзвінками, часто навіть з домашніми завданнями. Все це, звичайно, абсолютно неприйнятно для дошкільнят, тим більше, молодших. Крім того, немає абсолютно ніякої гарантії, що всі педагоги однаково сподобаються вашій дитині, та й програма, як правило, мало чим відрізняється від дитсадівської, так що гра не варта свічок.
Поговоріть з малюком, розпитайте, чим би йому хотілося зайнятися. Рушайте з ним в найближчий будинок дитячої творчості або культурний центр на день відкритих дверей, нехай він сам вибере, які гуртки йому подобаються. Навіть якщо його вибір не виправдає ваших очікувань, не поспішайте сперечатися: може, живий куточок дійсно підійде вашій дитині більше бальних танців. Зрештою, якщо малюк помилився, з гуртка завжди можна буде піти.
Обов'язково особисто познайомтеся з педагогом. Перш за все, це повинна бути добра, чарівна, щиро любляча дітей людина. Крім того, педагог повинен бути професіоналом високого класу. Справа навіть не в наявності спеціального диплома, а в реальному володінні предметом, умінні розумно і весело дати його дітям, заразити їх любов'ю до нього. Попросіть дозволу відвідати заняття. Хороший педагог, якому нема чого соромитися, вам в цьому не відмовить. Ну, а якщо відмовить, вже одне це повинно вас насторожити. На заняттях перш за все зверніть увагу, яка атмосфера стоїть в класі. Гурток – не дитячий садок і не школа, і відносини між дітьми і викладачем повинні носити менш формальний характер, бути більш невимушеними і спонтанними, але не фамільярними. Заняття з дошкільниками повинні проходити в ігровій формі.
Природньо, боязкому, соромливому малюкові повинні дозволити приходити з батьками, поки він не освоїться. Зверніть увагу, в якому стані виходять діти після занять, чи не перезбуджені вони, чи не пригнічені? Якщо педагог підвищує на дітей голос, надмірно захоплюється конкурсами та змаганнями, взагалі, просто якщо хоч щось у його поведінці вас насторожило, краще пошукайте для свого малюка інше місце. Помилка може коштувати надто дорого: дитина перестане довіряти дорослим, відмовиться ходити на будь-які заняття, кине цікаву справу, яку міг би полюбити.
Навіть якщо в мріях ви вже уявляєте свою дитину на олімпійській трибуні або сцені Великого театру, не поспішайте віддавати його в спортивну або балетну школу. Система занять в таких школах вимагає дуже швидкого вироблення професійних навичок. Якщо малюк не виявиться серед лідерів, він буде відчувати себе невдахою і швидше за все, через деякий час втратить до занять будь-який інтерес. Ну, а якщо у дитини дійсно виявляться видатні здібності, від нього будуть вимагати все нових і нових досягнень, занадто рано перетворюючи дитину в вузького професіонала.
Набагато корисніше для фізичного і душевного здоров'я малюка було б вибирати гуртки, де з дітей не прагнуть зробити чемпіонів і лауреатів. Ми не будемо в цьому матеріалі говорити про ті гуртки і секції, про які часто згадується в інших публікаціях. Зупинимося на тому, що зазвичай залишається «за кадром».
Спорт
Якщо ви хочете, щоб ваша дитина займалася спортом, найкраще віддайте його в басейн. Дитячі абонементи коштують зовсім недорого, а користі для здоров'я від плавання більше, ніж від будь-якого іншого виду спорту (навантаження на всі групи м'язів, загартування, розвиток координації рухів). До басейну приймають дітей починаючи з трьох років, причому якщо малюкові страшно, ви можете купити абонемент і собі і спочатку ходити на заняття разом з малюком. «Жабник», як правило, розташовується прямо поруч з дорослим басейном, так що ви зможете постійно наглядати за своєю дитиною. Щоб малюк встиг адаптуватися, краще починати заняття влітку або ранньої осені. Дівчаткам зазвичай дуже подобається водна аеробіка і синхронне плавання.
Величезну користь малюкові принесуть заняття аеробікою. Інтенсивні рухи під музику розвинуть не тільки м'язи і координацію рухів, але і почуття ритму. Групи танців і аеробіки для дітей є і в нашому Центрі творчості дітей та юнацтва Святошинського району м. Києва.
Не забувайте і про класичні видах спорту. Чудово підходить для дітей і легка атлетика. Цей воістину королівський вид спорту гармонійно розвиває всі групи м'язів, підвищує витривалість, вчить володіти всім тілом. При цьому він набагато менш травматичний, ніж, наприклад, спортивна гімнастика. Секції легкої атлетики є практично на будь-якому стадіоні міста Києва.
Дуже гарні і всі ігрові види спорту, але вони або дуже дорогі, як теніс, або ними починають займатися вже в шкільному віці.
Дітям дошкільного віку не варто займатися тими видами спорту, де великий ризик травматизму: стрибки в воду, акробатика, гімнастика.
Малювання
З самого раннього віку (приймають сюди з чотирьох років) діти занурюються в чарівну художню атмосферу. Досвідчені педагоги-мистецтвознавці знайомлять їх з історією розвитку образотворчого мистецтва, в доступній для малечі формі розповідають про різні стилі, жанрах і школи, поволі формуючи їх смак, світовідчуття. Похід в художній музей з розряду дивовижних подій стає для дитини розширенням кругозору. Ну, а після екскурсії діти повертаються в затишну студію і, натхненні побаченим, малюють самі.
Як правило, в дитячих художніх студіях педагоги не тиснуть на дітей й не диктують їм, що і як малювати, адже в гуртках не ставлять своєю метою підготувати професійних художників. Це - школи любителів мистецтва, де виховують освічених дилетантів, людей, які знаються на мистецтві і вміють виразити себе в ньому. Хоча нерідко саме звідси виходять й обдаровані, не закомплексовані художники, відчужені від стереотипів та штампів, характерних для випускників художніх шкіл. Прекрасні студії є при нашому київському Центрі дитячої творчості.
Театральна майстерність
Останнім часом якось не користуються популярністю театральні студії. Але це саме те місце, де дитина може розкритися як багатогранна творча особистість, навчитися повноцінно спілкуватися, красиво рухатися і говорити.
Тут все як у справжньому театрі: з дітьми займаються сценічною мовою і рухом, вчать акторської майстерності і пантомімі, старовинних танців і навіть акробатиці. В театральній студії розвивається пам'ять і почуття ритму, діти вчаться працювати в групі, малювати декорації і майструвати реквізит, шити костюми. Як правило, дітей організовано водять на кращі спектаклі в професійних театрах, знайомлять і з творчістю інших дитячих колективів. Крім усього іншого, в театральних студіях дітям прищеплюють любов до гарної літератури, адже ставляться літературні твори: п'єси, байки, інсценування казок. Багато так прикипають до драмгуртку, що продовжують ходити туди і в шкільні роки, часто - аж до закінчення школи.
Для боязких і сором'язливих дуже корисний ляльковий театр. Сховавшись за ширму, малюк буде відчувати себе більш захищеним, а заняття з ляльками-рукавичками і маріонетками добре розвивають координацію рухів і дрібну моторику. Чудова лялькова студія є в нашому Центрі позашкільної роботи Святошинського району м. Києва, керує нею чудовий педагог, актор Київського державного академічного театру ляльок Русан Василь Артемович. Тут же в нашому Центрі є і прекрасна музично-драматична студія "Інтонація" і театральна студія "Експромт" та театр-студія "Грайленд", одні з найкращих в Києві.
Технічні гуртки
Гуртки дитячої технічної творчості теж не дуже популярні у батьків, а даремно. Сюди, правда, не беруть зовсім маленьких, але п'яти-шестирічний хлопчик із задоволенням буде ходити в гурток авіа або судномоделювання, займатися різьбленням по дереву.
У нашому житті дітям майже ніде зайнятися ручною працею, рідкісний тато здатний навчити синів поводження з молотком і дрилем, а в такому гуртку хлопчик не тільки освоїть найпростіші інструменти, але і навчиться проектування, роботі з кресленнями, що стане в нагоді йому, навіть якщо він і не стане інженером. Відкриття, що можеш сам щось створити, перетворити мертву, нікому не потрібну деревинку або залізяку в корисний і красивий предмет, здається маленькій дитині справжнім дивом.
Особливо корисні такі заняття хлопчикам, які живуть без батьків. Спритний, умілий, захоплений своєю справою педагог стане для вашого сина еталоном мужності, гідним прикладом для наслідування. А вибрати до вподоби такий гурток можна в нашому Центрі дитячої творчості. І повірте, заняття в ньому принесуть вашій дитині не менше користі, ніж модний нині теніс або верхова їзда.
Прикладні ремесла
Ваша дочка не раз подякує вас, якщо ви віддасте її в гурток, де вчать прикладним ремеслам: вишивання, макраме, бісероплетіння, ткацтво. Ексклюзивні речі завжди в ціні, і навіть якщо вашій доньці не доведеться заробляти таким чином собі на життя, вона завжди зможе зробити унікальну прикрасу в подарунок, оригінально прикрасити свій будинок.
Крім усього іншого, такі заняття розвивають смак, просторове мислення, дрібну моторику. У Центрі позашкільної роботи Святошинського району м. Києва є ціла група гуртків прикладних мистецтв, заняття в яких ведуть досвідчені педагоги-мистецтвознавці.
***
Часто батьки сердяться, коли діти переходять з гуртка в гурток, "розкидаються", "кидаються з боку в бік". Але коли, як не в дошкільні або початкові шкільні роки, дитині можна буде поекспериментувати і пошукати ту справу, яка, може, стане улюбленою на все життя. А якщо не стане? - запитують стривожені мами - адже час буде згаяно!
В тому-то й щастя, що часу у вас поки хоч відбавляй, а будь-яку справу, яким із захопленням займатиметься малюк, хоч рік, хоч три місяці, принесе йому неоціненну користь. Та й гуртки потрібні зовсім не для ранньої профорієнтації або підготовки до школи, а для того, щоб дитина могла займатися творчістю, втілювати в життя свої мрії, зустрічатися з друзями-однодумцями, спілкуватися з мудрими і талановитими дорослими.