Педагогічний керівник:
Чума – гостре інфекційне захворювання, септицемічного характеру, яке проявляється загальною інтоксикацією організму, з характерним запально – геморагічним процесом в лімфатичних вузлах, легенях, шкірі та інших органах. Це захворювання має високу контагіозність, в наслідок чого при певних умовах може швидко поширюватися і давати величезну смертність. Чума належить до групи особливо небезпечних інфекцій . Вона існує постійно в ряді ендемічних вогнищ. З ендемічних вогнищ чума завозиться в інші місцевості,особливо в портові міста .Найдавніші відомості про чуму , епідемії повальних хвороб відомі з самого початку історії людства.
Розрізняють такі види чуми: бубонна, вторинно-септична, шкірно- бубонна, легенева первинна, первинно-септична . Найбільш поширеними є бубонна та легенева. Чума відноситься до природно-осередкових захворювань, основним джерелом і резервуаром інфекції є різноманітні види гризунів. Механізм передачі інфекції відбувається через бліх,що живуть на гризунах через 5 діб після інфікування.
Сприйнятливість людини до чуми дуже висока. Індекс контагіозності становить майже 100%. Перенесена хвороба залишає імунітет: стійкий та довготривалий. Інкубаційний період триває в середньому 3-6 днів, але іноді від декількох годин до 10 днів. Без лікування смерть наступає протягом 18-24 годин після виявлення симптомів. Ускладнення чуми залежать від клінічної форми. Хворі на чуму підлягають обов'язковій негайній госпіталізації у спеціалізовані стаціонари, які працюють у суворому протиепідемічному режимі. Чума успішно лікується антибіотиками, тому рання діагностика і ранній початок лікування може врятувати життя. Вакцинація застосовується тільки як профілактичний захід для груп підвищеного ризику (наприклад, для співробітників лабораторій, які постійно піддаються ризику зараження).
Найбільш інтенсивний епідемічний процес триває в країнах Африканського континенту, в яких виявляється більше 95 % всіх випадків. Значущі спалахи чуми в 2011 році на Африканському континенті зареєстровані в Мадагаскарі, Лівії, Уганді. По даним ВООЗу 2010-2015 рр. у всьому світі було зареєстровано 3248 випадків захворювання на чуму, в тому числі 584 випадки смерті.
В даний час трьома найбільш ендемічними країнами є Демократична Республіка Конго, Мадагаскар і Перу.