Герпес — вірусна хвороба

Автор: Чобанюк А. Р., слухач МАН України
Педагогічний керівник:
Участь та відзнаки:
  • Районний конкурс МАН: ІІ місце
Надруковано в Альманасі ХIV Всеукраїнської наукової конференції студентів і молодих вчених «Молодь: освіта, наука, духовність», організованої за сприяння Міністерства освіти і науки України, Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених, Всеукраїнської молодіжної громадської організації студентів-інвалідів «Гаудеамус»

Всесвітня організація охорони здоров’я висловлює занепокоєння тим фактом, що вірусом герпесу інфіковано 90% населення, в тому числі й близько 60% дітей 6-7-річного віку.

Герпес — це вірусне захворювання, що проявляється у вигляді характерних висипань (пухирців), згрупованих між собою в області слизових оболонок та шкіри внаслідок впливу вірусів двох типів HSV-1 і HSV-2, які постійно знаходяться в організмі людини. За звичайних умов перебіг герпесу від початкової стадії до загоєння триває 10-15 днів, іноді до місяця. Герпес може уразити будь-яку ділянку тіла, але найтиповішім місцем локалізації є висипання на шкірі обличчя, червоній облямівці губ, слизовій оболонці порожнини рота, кон’юктиві очей, крилах носа.

Серед населення є люди, які є носіями даного вірусу, а хвороба може ніяк себе не проявляти. Однак вірус живе в їхній крові, слині, сльозах і вони можуть бути джерелом зараження. Існує кілька шляхів зараження: повітряно-крапельний, статевий, контактний, під час пологів від матері до плоду. Спостерігається збільшення лімфатичних вузлів; розвиток невралгій, які мають тенденцію посилюватися в нічний час; бувають розлади тактильної чутливості на ділянках уражених нервів — сфінктер сечового міхура, м’язи кінцівок, лицьові, окорухові нерви; інтоксикація, зростання температури. Для полегшення симптомів герпетичної інфекції рекомендується не торкатися пухирців і ранок на шкірі, часто мити руки, щодня чистити нігті, не носити тісний одяг.

Герпес простий I типу призводить до розвитку висипань на шкірі губ, в куточках рота, біля крил носа. Коли хвороба поширюється, з’являються слабкість, нездужання, підвищення температури, м’язовий біль.

Герпес простий II типу — генітальний герпес. Висипання локалізуються на статевих органах. Відсутність терапії загрожує розвитком вкрай неприємних наслідків, аж до онкопатології. Симптоматика стандартна — свербіж, печіння, іноді розвиваються больові відчуття в області попереку і внизу живота. Рецидив герпетичної інфекції відбувається після переохолоджень, перегрівання, при пониженні імунітету, зокрема герпетична інфекція є специфічним ускладненням при ВІЛ-інфекції.

Дані центру з контролю захворюваності в США реєструють близько півмільйона випадків герпетичної інфекції у рік, звідси можна припустити, що носіями герпетичної інфекції є від 2 до 20 млн. американців. В Англії зростання захворюваності герпетичною інфекцією геніталій перевищує інші інфекції, що передаються статевим шляхом. У нашій країні герпетична інфекція поширена повсюдно, на це вказують дані приватних обстежень на носійство вірусу простого герпесу. На сьогоднішній день препарату, який повністю рятує від вірусу герпесу, не існує, вони лише гальмують розмноження вірусу, проте не сприяють видаленню з нейроцитів фрагментів вірусної ДНК, що дає рецидиви захворювання, особливо при імунодефіцитних станах (пухлини, ВІЛ). Використання противірусних препаратів дає можливість знизити активність вірусу, а також полегшити симптоматику.

Що стосується питання щодо фахівця, до якого необхідно звернутися при герпесі з супутньою йому симптоматикою, то тут все визначається в залежності від області ураження. Так, шкірний герпес та оперізуючий лишай, так само як і будь-якого іншого роду висипання на шкірі, вимагають звернення до дерматолога. При ураженні ротової порожнини і при спровокованих на тлі герпесу гінгівіті або стоматиті, відповідно, потрібно звернутися до стоматолога. При ураженні герпесом очей (офтальмогерпес) слід звернутися до офтальмолога.