Інфаркт міокарда людини

Автор: Дахно Ярослав, слухач МАН України
Педагогічний керівник:
Надруковано в Альманасі XVIІІ Всеукраїнської наукової конференції студентів і молодих вчених «Молодь: освіта, наука, духовність», організованої за сприяння Міністерства освіти і науки України, Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених, Всеукраїнської молодіжної громадської організації студентів-інвалідів «Гаудеамус»

Інфаркт міокарда – це серцево-судинне захворювання (ССЗ) обмежений некроз серцевого м’яза. Міокард (лат. myocardium) — м’яз особливої будови, що має властивості, як посмугованого так і непосмугованого м’яза, коли утворюється тромб в судині, яка живить цей м’яз. Некрози трапляються в більшості, ось чому саме так ця хвороба називається, бо з латині це захворювання перекладається як infarcts (набутий). Найчастіша причина – тромб рідше емболія. Про серцево-судинні захворювання згадували у своїх папірусах ще стародавні єгиптяни. Трохи пізніше лікар J.B. Morgagni у своїй книзі «De Sedibus et Causes» 1761 року теж описував інфаркт, як біль у грудній клітці . Але вперше W. Harber в 1768 році дав назву виразним болям у ділянках серця – грудна жаба (теперішній інфаркт міокарда) .

Лише через сто років німецький терапевт Хомер ввів новий термін – інфаркт міокарда на заміну старому (грудна жаба). Але, не зважаючи на всі ці відкриття, значущий внесок в вивченні інфаркту міокарда зробили вітчизняні вчені.

Їх було багато, але найбільший внесок у вивченні та лікуванні здійснив Микола Михайлович Амосов. Він довів, що можливий також інфаркт міокарда при тривалому спазмі коронарних артерій. Це захворювання частіше проявляється у людей похилого віку, але зустрічається і серед молоді та в курців. Чому також і в курців, бо нікотин який вони вживають призводить до руйнування внутрішніх стінок судин, у людей похилого віку, бо в них руйнується із-за старості внутрішній епітелій судини. А, також, дуже великий ризик інфаркту міокарда буває через послаблення кровоносних судин. Що викликається вірусними інфекціями особливо нинішньою пандемією COWID-19 і це призводить до утворення холестеринових бляшок, та до закупорки судин. Хворі навіть того і не підозрюють, бо на початкових та середніх стадіях утворення тромбу дуже важко виявити його появу. Дуже часто тромб може пошкоджуватися і це призводить до повної закупорки судин. Сам цей тромб складається з оболонки та внутрішнього складу. Часто лікарі роблять ангеопластику, а саме, через зонд закачують повітря і тим самим прибирають закупорку. Також може проводитися стентова ангеопластика. Це те саме що і звичайна але туди ще вставляється стент. І ще можуть лікарі робити коронарне шунтування – кардіохірургічна операція на коронарних артеріях серця, що виконується з метою реваскуляризації (відновлення кровопостачання) ділянок міокарду, кровопостачання в яких зменшене або відсутнє внаслідок звуження або обтурації просвіту коронарних артерій, які наявні у пацієнтів з діагнозом Ішемічна хвороба серця.

Особливістю цієї операції є використання графтів — судин, які створюють сполучення між аортою та ділянкою коронарної артерії, яка розташована за ділянкою звуження або обтурації. Таким чином створюється шунтування (обхід) кровотоку від аорти до коронарної артерії, минаючи перешкоди. Найчастіше інфаркт міокарда виникає у хворих, що вже мають діагностовану ішемічну хворобу серця. У хворого виникає біль за грудниною (який може іррадіювати у ліве плече, ліву частину нижньої щелепи, спину), холодний піт, страх смерті. Больовий напад не знімається стандартною дозою нітратів, яка дається тричі протягом 30 хвилин. Фізична активність обмежена. Для профілактики від інфаркту міокарда потрібно: вести здоровий спосіб життя, добре харчуватися, займатися спортом, дотримуватися режиму сну, уникати як найменше стресових ситуацій.