Педагогічний керівник:
Грип - одне з найбільш поширених вірусних захворювань, яке часто вражає людей, а тому є актуальною темою сьогодення.
Назва хвороби походить від французького слова grippe (нападати, охоплювати), від латинського слова - «influere» (вторгатись), від італійської фрази «influenza di freddo» (наслідок переохолодження) і відбиває епідеміологічні особливості цієї інфекції. У побуті цю інфекцію називали інфлюенцою. Розповсюджується повітряно-крапельним шляхом. Грип викликається вірусом трьох типів — А, В, С. Відрізняються швидкою антигенною мінливістю, що призводить до появи нових варіантів. Віруси мають 2 основних антигени: S-загальний антиген пов'язаний із нуклеопротеїном вірусу, ідентичний у всіх вірусів типу А, і V-антиген пов'язаний з HiN-антигенами. Вони постійно змінюються в організмі людини за дії імунного пресу.
Вірус вперше був відкритий у Англії 1933 року У.Смітом, Ендрюсом та Лейдлоу.
Віруси грипу належать до родини ортоміксовірусів, містять однониткову РНК і легко культивують в курячих 10-11 денних ембріонах.
Вірус грипу A. Дикі водоплавні птахи є природними носіями великої різноманітності грипу А. Іноді віруси передаються на інші види, що може породити спалахи грипу серед домашньої птиці або спричинити пандемію грипу серед людей. Цей тип вірусу грипу є найбільш патогенний для людини серед трьох вірусів і може призвести до серйозніших захворювань.
Вірус грипу В. Цей тип вірусу грипу майже виключно уражає людей і є менш поширений, ніж вірус типу A. Тільки деякі тварини, як відомо, уразливі до грипу B - Ластоногі та Фретки. Цей серотип грипу мутує в 2-3 рази повільніше, ніж серотип A і, отже, менш генетично різноманітний. Тим не менш, серотип B здатний до мутацій, що призводить до зміни циркулюючих штамів кожні 3-5 років.
Вірус грипу C, який заражає людей, собак і свиней, іноді спричиняючи тяжкі захворювання і локальні спалахи. Грип C зустрічається рідше, ніж інші серотипи, і зазвичай зумовлює тільки легке захворювання у дітей. Відсутність мутацій призводить до того, що людина хворіє на грип С практично один раз за життя і отримує внаслідок цього тривалий, напружений імунітет.
Дрейф (мала мінливість) — кількісні зміни призводять селекції нових варіантів. Під час Дрейфу варіацій відбувається селективний відбір штамів з зміненою антигенною структурою (гемаглютиніну і нейрамінідази), які продовжують викликати спалахи, доки до них не з'являться антитіла. Такий дрейф підвищує непереривність епідемії.
Шифт (глибока мінливість) — це повна зміна гемаглютиніну та нейрамінідази на інший вид. Якісні зміни з періодичністю 10-18 років, призводять до виникнення пандемій. Всі пандемії були викликані вірусами А, у яких відбулись шифт зміни.
Щороку на грип хворіють 8 млн. людей.
Найбільша кількість хворих по областях України зосереджена в Київській, Дніпровській та Львівській областях. Що стосується іноземних країн, то найбільша кількість хворих в США.