Педагогічний керівник:
- Районний конкурс МАН: ІІІ місце
Як відомо, вітряна віспа є одним з найбільш розповсюджених захворювань у дітей та підлітків, у зв’язку з чим була обрана мета роботи: систематизувати інформацію про цю хворобу в загальнодоступній формі, щоб кожен міг не розгубитися при захворюванні. Завдання нашої роботи: із інформаційних джерел дослідити та вивчити збудника вітряної віспи, клінічні ознаки даної хвороби та методи лікування і профілактики.
Збудником вітряної віспи є вірус Varicella Zoster (вірус герпесу 3 типу — VZV), який має два основних клінічних прояви: гостру форму — вітряну віспу, або вітрянку (varicella) і рецидив хронічної інфекції — оперізуючий лишай (Herpes Zoster). Цей вірус нестійкий поза організмом людини, його швидко інактивують дезінфекційні засоби, швидко гине при висипанні та температурі понад 60 °С, але добре зберігається при низькій температурі. Вірус потрапляє в організм людини через дихальні шляхи. Потім він проникає в епітеліальні клітини слизової оболонки. Наступним його «кроком» є фіксація у шкірі, куди вірус потрапляє з потоком крові і в поверхневому шарі викликає патологічний процес. На шкірі і слизових оболонках з’являються висипання, які потім перетворюються на пухирці. Ці пухирці дуже нагадують ті, що виникають при натуральній віспі. Проте при натуральній віспі вміст пухирців гнійний і кров’янистий, а при вітряній — це світло-жовта плазма крові. Організм не дуже страждає від токсинів вірусу. Чим більше пухирців, тим тяжче протікає дана хвороба.
Щеплення є найкращим способом захисту від вітряної віспи. 70–90% щеплених людей ніколи не хворіють на вітрянку, у решти - хвороба буде протікати в значно легшій формі. Вакцинація не тільки захищає людину, якій робиться щеплення, але також знижує ризик захворювання для тих людей, які не можуть бути щеплені через хворобу або в силу інших обставин.
Щороку в світі реєструється 80–90 мільйонів випадків вітряної віспи, в Україні 120–150 тис. За рівнем захворюваності ця інфекція поступається лише грипу та іншим гострим респіраторним хворобам. Інкубаційний період захворювання може тривати до 23 днів, але частіш за все — від 13 до 17 днів. Хоча вітряна віспа не може бути віднесена до важких інфекційних захворювань, вона може дати небезпечні ускладнення, такі як запалення головного мозку або пневмонія. А якщо пухирці будуть заражені мікробами, то на тілі можуть залишитися рубці. Вторинне зараження здатне призвести до сепсису.
Вітряну віспу легше переносять діти молодшого віку, хвороба проходить без ускладнень. А захворювання вітрянкою в дорослому віці, особливо при вагітності, небезпечна важким перебігом та ускладненнями. Щоб пухирці швидше підсихали та щоб не занести в них інфекцію, потрібно змащувати їх розчином зеленки, підстригати нігті і не розчісувати ранки до крові.
Не можна вживати аспірин — висока ймовірність ускладнень із боку печінки. Від свербіння врятують протиалергійні препарати. Лікування відбувається в домашніх умовах під наглядом лікаря.