Харчування та здоров’я дітей та підлітків

Автор: Лавріненко К. І., слухач МАН України
Педагогічний керівник: Величко Алла Михайлівна
Участь та відзнаки:
  • Районний конкурс МАН: ІІІ місце
Надруковано в Альманасі ХIV Всеукраїнської наукової конференції студентів і молодих вчених «Молодь: освіта, наука, духовність», організованої за сприяння Міністерства освіти і науки України, Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених, Всеукраїнської молодіжної громадської організації студентів-інвалідів «Гаудеамус»

Одним із найбільш важливих чинників, що впливають на стан здоров’я дітей та підлітків є склад їх харчового раціону, його збалансованість та якість вживаних продуктів. Погіршення стану здоров’я дітей в Україні вчені пов’язують, зокрема, з їх нераціональним харчуванням.

У зв’язку з вищесказаним, вважаємо обрану нами тему дуже актуальною. Метою нашого дослідження стало вивчення стану харчування у підлітків. Для її реалізації ми поставили перед собою такі завдання:

  • за допомогою анкетування дослідити якість та збалансованість харчового раціону учнів 7–11 класів;
  • провести первинний аналіз деяких складових продуктів;
  • розпочати профілактичну роботу серед учнів.

Їжа є одним з найважливіших чинників на довкілля, працездатність, розумовий і фізичний розвиток, а також на тривалість життя. Стабільний настрій, висока розумова і фізична працездатність, повноцінний сон, гармонійна фігура і хороша шкіра — результат правильного харчування. Зв’язок харчування та здоров’я був помічений ще в давнину. Люди бачили, що від неправильного харчування діти погано ростуть і розвиваються, дорослі хворіють, швидко стомлюються, погано працюють і гинуть.

Людина повинна споживати екологічно безпечні продукти. З їжею в організм людини надходять не лише поживні речовини, а й від 50 до 80% сторонніх хімічних речовин. Під час використання добрив у продуктах накопичуються нітрати, що призводять до харчового отруєння. У продукти можуть надходити бактерії, радіонукліди, хімічні речовини. Забруднення потрапляють у харчові продукти з навколишнього середовища під час вирощування сільськогосподарської продукції. У процесі виробництва харчових продуктів використовують різні харчові добавки: барвники, консерванти, антиоксиданти, емульгатори, підсолоджувачі та ін. Ці добавки не завжди корисні для людини. Значної шкоди здоров’ю людини завдають солодкі газовані напої, які містять барвники, консерванти, ароматизатори, підсолоджувачі. Медики зазначають, що ці напої викликають ослаблення імунної системи, цукровий діабет, захворювання кісток, тому що вимивається з організму кальцій. Тому краще пити натуральний сік чи молоко, які містять вітаміни і мінеральні речовини.

Спостереження показують залежність виникнення виразок, пухлин, інших захворювань шлунково-кишкового тракту та інших систем організму від якості їжі і недостатності в ній вітамінних комплексів. Одночасно з цим можна навести приклади і зворотної залежності, коли з поліпшенням якості харчування значно знижувався рівень захворювання населення.

Отримані результати свідчать, що раціон харчування збалансований, складається з достатньої кількості білків, жирів, вуглеводів у правильному співвідношенні. Згідно з результатами анкетування (в ньому взяло участь 157 респондентів), 16% опитуваних не дотримується режиму харчування; 18% підлітків споживають не достатньо молочних продуктів; 40% учнів споживають рибу та морепродукти у недостатній кількості; 33% підлітків в надмірній кількості споживають солодощі; 44% опитуваних часто споживають чіпси, сухарики тощо та 35% - солодкі газовані напої.

Керуючись результатами досліджень, ми розпочали цільову профілактичну роботу з основ раціонального харчування та споживчої грамотності.