Вивчення кактусів та вирощування їх з насіння

Автор: Литвиненко О.О., 8 клас, слухач МАН України
Педагогічний керівник:
Надруковано в Альманасі XVI Всеукраїнської наукової конференції студентів і молодих вчених «Молодь: освіта, наука, духовність», організованої за сприяння Міністерства освіти і науки України, Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених, Всеукраїнської молодіжної громадської організації студентів-інвалідів «Гаудеамус»

Мета роботи: спробувати виростити кактуси з насіння та спостерігати за їх ростом.

Кактуси – відносно молоде сімейство рослин на нашій планеті; вони з’явилися в той час, коли на землі вже царювали ссавці. Батьківщиною кактусів є Південна Америка, звідки вони розселилися по всій Західній півкулі. На сьогоднішній день існують найрізноманітніші види домашніх кактусів, які відрізняються формою, розмірами, цвітом і кольором. Загалом, якщо ж задаватись питанням, скільки видів кактусів на Землі ростуть в диких чи в домашніх умовах, можна отримати шок від цифри - 2,5 тисячі і їх кількість продовжує стрімко збільшуватись завдяки роботі біологів і селекціонерів.

Кактуси воістину унікальні рослини. Навіть фотосинтез у них йде інакше, ніж у всього іншого рослинного світу: вуглекислий газ збирається рослиною вночі, а не вдень. Пов’язано це з тим, що вдень, щоб уникнути втрат вологи, продихи кактуса закриті.З точки зору біології кактуси діляться на 4 підродини. Однак, кактусоводам подібний поділ не цікавий. Вони поділяють кактуси або за зовнішнім виглядом, або за умовами життя в природному середовищі.

За зовнішнім виглядом кактуси бувають:

  • деревоподібні
  • чагарникові
  • травоподібні
  • ліанові.

Нами були вивчені 9 кактусів, що знаходяться в учбовому кабінеті. Серед них: два види опунцій, цереус перуанський, три ехінокактуса Грузона, два епіфілюма та зигокактус.

Посів з насіння, придбаного в магазині, проводили в березні, що дозволило обійтися без ламп. Інвентар для посадки – глиняні горщики та грунт. Перед тим як почати посадку, ми дезінфікували посуд, використовуючи звичайну гарячу воду та насичений розчин перманганату калію. До складу земляної суміші входили: торф, річковий пісок, органічні добавки та мікро- і макродобрива (стандартний універсальний грунт з рН 7.5 - 8.0).

Посів - важлива справа. У посудину для посадки ми вносили три шари: перший - дренаж, потім шар підготовленого ґрунту, який ущільнювали, щоб прибрати порожнечі, що утворилися, верхній шар більш пухкий і дрібний, для цього грунт просівали через ситечко. Поверхню вирівнювали, висівали насіння, скориставшись маленьким пензликом та зволожували. Зверху накривали прозорими пластиковими пластинами. Горщики з посіяними насінинами тримали в приміщенні при температурі + 25 ° C.

Через 1 місяць ми вже отримали 5 малих паростків невідомих видів кактусів. Пікіровку сходів провели через 4 місяці. Два схожі між собою кактуси були відсаджені в новий горщик з універсальним ґрунтом, інший, невідомий вид, відсадили окремо, а в початковому горщику залишилось 2 кактуси. Через 10 місяців біля цих двох кактусів з’явився паросток, з якого виріс третій кактус. Отже, з насіння виросло 6 рослин.

Всі 6 кактусів вирощуються протягом двох років. Так як вони ще маленькі, розпізнати види не вдалось і робота буде продовжена далі.

Отже, в домашніх умовах нам вдалось виростити кактуси з насіння, періодично спостерігаючи за ними.