Педагогічний керівник:
- Районний конкурс МАН: ІІ місце
Каштани — символ міста Києва, які прикрашають його вулиці, сквери, майдани та парки. Вперше каштани з’явилися в Києві у першій половині XIX століття. Їхня поява тут пов’язана з курйозною подією, яка була проявом запопадливості тогочасних вельмож перед імператором Російської імперії Миколою І. Навесні 1842 року чекали на його приїзду до Києва. Київський генерал-губернатор Бібіков ламав голову над тим, чим би приємно здивувати царя. Було вирішено на честь гостя зробити нову вулицю і обсадити її рідкісними, навіть екзотичними в імперії на той час, каштанами. Але не судилося каштанам рости на бульварі. Напередодні приїзду царя солдатів підняли по тривозі і наказали за одну ніч викорчувати всі саджанці, а натомість посадити тополі... На щастя, не всі саджанці загинули. Студенти й викладачі Київського університету святого Володимира обсадили каштанами головну алею університетського ботанічного саду. Чимало саджанців каштана розібрали кияни. Ці дерева вважаються найбільш довгоживучими організмами: гіркокаштани від 300 до 500, каштани від 500 до 1000 років.
До каштанів відносять два сімейства: 1. Hippocastanaceae Torr. et grey (гіркокаштанові) рід Aesculus L. (кінський каштан) та 2. Fagaceae Dumort (букові) рід Castanea Mill (каштан).
До сімейства Hippocastanaceae Torr. et grey (гіркокаштанові) рід Aesculus L. (кінський каштан) відносяться:
- гіркокаштан звичайний,
- гіркокаштан м’ясокрасний,
- гіркокаштан каліфорнійський,
- гіркокаштан китайський,
- гіркокаштан голий,
- гіркокаштан гібридний,
- гіркокаштан восьмитичинковий,
- гіркокаштан дрібноквітковий,
- гіркокаштан червоний або гіркокаштан павія.
Гіркокаштани відносяться до числа швидкорослих дерев, які відзначаються високою декоративністю, особливо в період цвітіння, коли крупні суцвіття утворюють великий діапазон різноманітних гармонійних барв: білих, світло- жовтих, зелено-жовтих і червоних. Батьківщина кінського каштана звичайного південь Балканського півострова, який є флористично найбагатшою частиною Середземномор’я. В Україну завезено близько 10 видів, із яких 8 росте у лісостеповій зоні, зокрема у м. Києві. До сімейства Fagaceae Dumort (букові) рід Castanea Mill (каштан) відносяться:
- каштан європейський або благородний їстівний,
- каштан американський або зубчастий,
- каштан китайський найм’якший,
- каштан Сегюі,
- каштан Генрі,
- каштан карликовий або каштан низькорослий,
- каштан вільхолистий.
Каштан їстівний - порода м’якого приморського клімату. Батьківщина Мала Азія, з якої він був завезений у Європу і поступово поширився в Греції, а пізніше в Італії, Іспанії та Франції. Ця культура широко використовується у народному господарстві, її деревина має застосування у судноплавстві. В Європі і Китаї вживають у їжу, у Франції з нього роблять борошно, з якого випікають смачний хліб, кекси, млинці, варять супи, конфітюри, креми, пюре, роблять десерти, використовують замість картоплі, сушать, коптять, готують різні блюда, годують тварин. В Україні невеликі посадки каштана їстівного вирощують на Закарпатті, в Криму, окремі посадки у Вінницькій області. В місті Києві ця чудова рослина росте в Ботанічному саду ім. О. В. Фоміна Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка та на території Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України.
Каштани заслужили всенародну любов і ми повинні дати можливість їм і далі прикрашати наші вулиці, сади і парки, — максимально розширити асортимент рослин відповідно до нинішніх змін клімату, знайти для каштанів захист від давніх і нових вражаючих факторів, забезпечити їх нашою увагою і турботою.