Науковий керівник: Яценко В.С., кандидат педагогічних наук
Педагогічний керівник:
- Районний конкурс МАН: ІІІ місце
В Україні тема комунального, промислового і сільськогосподарського забруднення води набуває особливої ваги, оскільки в нашій державі є серйозні проблеми як із дослідженням самих водойм, так і з припиненням екологічно нестійкої експлуатації водних ресурсів.
Дуже вразливими у цьому плані виявляються водойми, розташовані поблизу великих населених пунктів, бо антропогенне навантаження на їхні басейни значно вище.
Ми дослідили рекреаційне навантаження ставка біля смт. Коцюбинське та його вплив на екологічний стан водойми. Екологічний стан цього ставка прямо впливає на стан пам’ятки природи, ботанічного заказника загальнодержавного значення «Романівське болото» (розташований нижче за течією р. Любка).
Встановлено такі параметри ставка: ширина — 74 м; довжина — 482 м; довжина берегової лінії - 1110 м; площа — 2,32 га; водне дзеркало — 22 816 м2.
Під час дослідження у природоохоронній зоні ставка були виявлені такі дерева: дуби, берези, сосни, клени, акації, верби, осики, граби, липи, тополі, черемхи та вільхи. Також було помічено кілька диких яблунь і груш. Серед кущів були зафіксовані: ліщина, бузина, крушина.
Береги ставка густо вкриті травою. З-поміж усього різноманіття ми розпізнали: мати-й-мачуху, подорожник, пирій, осоку, очерет, будяк, конюшину, дикий щавель, мелісу, кульбабу, ромашку лікарську, ситник, лободу. Вода ставка подекуди була вкрита ряскою.
На самому початку спостереження (1 червня) ми помітили дику качку (крижня) із 3 каченятами. 14 червня був зафіксований ще один виводок — качка із 8 каченятами. Також над водоймою постійно помічали озерних чайок (2—3 шт.). На берегах фіксували вужів звичайних і велику кількість жаб озерних. У водоймі помічені такі риби: сріблястий карась, товстолобик білий, окунь.
На берегах водойми у період дослідження фіксувалася доволі велика кількість відпочивальників. Здебільшого люди приходили на тривалий час: розводили багаття, облаштовували місця для відпочинку і споживання їжі.
На початку літа береги ставка були відносно чистими, а вже у вересні практично всюди (особливо біля греблі) у воді плавали пластикові пляшки, береги були всіяні дрібним сміттям.
Стан води ставка також мінявся протягом досліджуваного періоду. На початку червня вода була відносно чиста, дно проглядалося на глибині 40—50 см. У липні вода почала набувати зеленого кольору і мутнішати, на поверхні з’явилася зелена піна. Наприкінці липня вода стала темно-зеленою і непрозорою, вкрилася тонкою плівкою. Біля водозливу фіксувалася мертва риба. Люди продовжували купатися у водоймі. В офіційній відповіді місцевої СЕС було зазначено, що «відхилень від встановлених норм ... не виявлено». Тільки наприкінці жовтня вода стала очищуватися.
Для покращення загального стану як самої водойми, так і природоохоронної зони довкола неї, ми рекомендуємо:
- обмежити в’їзд автотранспорту;
- обладнати прогулянкові пішохідні доріжки довкола ставка;
- місцевій владі слід призначити людину, яка буде наділена повноваженнями притягувати відпочивальників до адміністративної відповідальності (штрафи) за порушення правил поведінки н рекреаційній зоні;
- обладнати на обох берегах водойми місця для багать (бажано зі столиками);
- разом з волонтерами частіше проводити суботники для очищення як самого ставка, так і прилеглих територій.
Створення якісної рекреаційної зони може стати привабливим місцем проведення різноманітних заходів, акцій, свят як для мешканців самого смт. Коцюбинське, так і для гостей із Києва та сусідніх міст.