Тварини з «Червоної книги України»

Автор: Кравчук В. С. 7 клас
Педагогічний керівник: Величко Алла Михайлівна
Надруковано в Альманасі XVIІІ Всеукраїнської наукової конференції студентів і молодих вчених «Молодь: освіта, наука, духовність», організованої за сприяння Міністерства освіти і науки України, Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених, Всеукраїнської молодіжної громадської організації студентів-інвалідів «Гаудеамус»

Актуальність теми дослідження. Мир, та й взагалі існування життя на Землі у тих формах, які ми знаємо, знаходиться під загрозою саме через ту діяльність людини, яка не керується загальнолюдськими цінностями. Нищення довкілля та вичерпання природних ресурсів є наслідком байдужості та жадоби, нам бракує поваги до живих створінь, що разом з нами живуть на планеті. Можна вибачити ті помилки у нашому минулому, які були зроблені через брак знань. Але сьогодні ми стаємо більш обізнаними, тож нам потрібно ретельно переглянути своє відношення до того, що ми успадкували, усвідомили, за що відповідальні і що ми залишимо у спадок прийдешнім поколінням. Червона книга – це книга совісті людини, це основний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що знаходяться під загрозою зникнення видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.

Гортаючи сторінки Червоної книги України, ми встановили, що 3 березня 2021 року Мін’юст затвердив новий перелік видів тварин, занесені до четвертої редакції. А це 171 новий вид тварин, серед них: 3 види кільчастих червів, 36 молюсків, 112 членостоногих, 17 хордових. Оновлений перелік включає 687 видів тварин.

Для порівняння у третє видання Червона книга України 2009 року було занесено 543 види тварин. Для порівняння, у третє видання Червоної книги України 2009 року було занесено 543 види тварин. Серед нових тварин: рак товстопалий, водомірка наяда, коконопряд золотистий, грицик великий, тритон гребінчастий, ящірка Ліндгольма, бичок Штайниця, вугор європейський, підуст звичайний, ховрах малий.

«До Червоної книги України першочергово вносять реліктові та ендемічні види, види, що знаходяться на межі ареалу, види, що мають наукову цінність, а також види поширення яких швидко зменшується внаслідок господарської діяльності людини. Це означає, що для цих видів будуть вживатись посилені заходи для їх збереження та охорони», – наголошують у повідомленні. Була приємно здивована, що чисельність диких лісових котів на Хмельниччині почала збільшуватись. Можна навести ряд прикладів, коли з вини людей назавжди зникли цікаві тварини. В XVI ст. були знищені кулани, в XVII ст. загинув тур-мешканець Європи, у XVIII ст. повністю винищили морську або стеллерову корову, у 1879 році був забитий останній тарпан – дикий європейський кінь. Не стало вест-індійського тюленя, під загрозою повного зникнення азіатський лев….. Браконьєри безжалісно стріляють в слонів, носорогів, оленів… Не тому що, окремі тварини приносять шкоду, а з комерційними намірами, заради мисливської розваги. За останні 300 років людство знищило 6 млн. км2 лісів. Це більше ніж площа Європи. Суцільні вирубки в Карпатах, варварське лісоведення призвело до катастрофічних повеней та зсувів, порушення гідрологічного режиму та кліматичного балансу, міграції та знищення тварин, птахів.

Щоб берегти природу – її треба не лише любити, а й добре знати, відчувати внутрішню необхідність зробити що – небудь для врятування, примноження краси цього світу, який нас оточує. Про це сказав гарно сказав поет І. Шкляревський: «Природа волає до нас : збережи, врятуй, де стоїш, де живеш – на відстані погляду, хоч би на відстані простягнутої руки». Тож, ми повинні діяти сьогодні, доки ще не стало занадто пізно.