1 квітня відзначали Міжнародний день птахів

Наші медики – екологи готувалися до цієї дати на своєму он – лайн занятті вивчали птаха року 2022 – ластівку міську. Кожного року українські орнітологи визначають птаха року, щоб привернути увагу людей до проблеми охорони та збереження їх у природі, а також вивчення та поширення знань про них.

Ластівка міська

Тож, Птахом року 2022 обрано Ластівку міську (Delichon urbica, L., 1758). Вид міська ластівка (існує ще назва воронок) відноситься до родини ластівкових, ряду горобцеподібні. Міській ластівці характерні такі ознаки: обтічне тіло, вузькі крила, невеликі розміри (довжина тіла 13-16 см, розмах крил 26-32 см, вага 16-23 г). Оперення верху голови, спини, плечей дорослих птахів чорне з синім металічним блиском; поперек, надхвістя, шия, низ тулуба – білі; хвіст чорно-бурого кольору виїмчастий (але не вилчастий, як у сільської ластівки); дзьоб короткий, чорний; ніжки коротенькі й покриті білим пір’ячком. Для міської ластівки характерні уривчасті звуки «тріт-тріт». Не слід плутати ластівок і галасливих серпокрильців (стрижів).

Ластівка міська – це птах-синантроп. Вони можуть оселятися в невеликих містах й часто цілими колоніями. Головною умовою їх гніздування є наявність кам’яних чи цегляних будівель, рідше дерев’яних з карнизами, балконами, під якими пташки ліплять гнізда. Гніздо представляє собою частіше напівсферу з вузьким льотком у верхній частині. Діаметр гнізда може бути 110 – 130 мм, висота 70 – 120 мм. Будівельний матеріал – це грудочки глини, землі, які скріплюються клейкою слиною, тож необхідною умовою оселення ластівок є наявність водойм чи калюж. Зсередини гніздо має вистілку з травинок, вовни, пір’їнок. У кладці зазвичай 4-5 яєць білого кольору вагою близько 1,7 г. Висиджування триває близько 2-х тижнів, вигодовування близько 3,5-4 тижнів (в залежності від погодних умов). Зазвичай роблять 2 кладки. Турботливість ластівок-батьків проявляється в обігріванні пташенят, годуванні, очищенні гнізда від екскрементів, його ремонті й захисті. Батьки приносять корм своїм маленьким ластів’ятам за день понад 300 разів. На льоту вони ловлять комарів, мух, дрібних жуків, метеликів, тлю, клопів, бабок, павуків, навіть п’ють воду. Ластівки літають легко, швидко, неначе й не знають втоми.

У серпні-вересні міські ластівки мігрують до південної частини Африки. Вони летять зграями у денні години на висоті 200 м. Швидко мине зима й у квітні ми знову будемо зустрічати ластівок й радіти їх прильоту.

Юні «медики – екологи» ТО «Розмарин» склали цікаві факти про ластівку та про різних птахів.

Ластівка символізує щасливе родинне життя, ласку, любов і ніжність. Вважається, що ластівки в’ють гнізда лише на будинках добрих господарів. За народним повір’ям ця пташка оберігає оселю від грому, блискавки і пожежі. А ще кажуть у народі, що ластівка – це улюблена Богом пташка. Благословив її Господь за те, що коли розпинали Христа, ластівки крали цвяшки. Своїм щебетанням ластівки прославляли Бога, наче молитвою. Розорення гнізда ластівки, вважалося великим гріхом. Цим людина накликає біду на свій дім.

Рекорди у світі ластівок

  • Максимальний вік до якого доживають ластівки - 25 років.
  • Висота польоту – від 100 до 4000 м над землею.
  • Швидкість з якою літають ластівки дорівнює 120 км за год.
  • Ластівка з’їдає за рік близько двох тисяч кг (2 тонни) комах, тобто повний кузов вантажного автомобіля.
  • Ластівка приносить корм до 300 і навіть до 600 разів на добу.

Питання вікторини про птахів

1. Коли відзначається Міжнародний день птахів? (1 квітня)
2. Вапняна шкаралупа свіжо відкладеного яйця набагато товщі і міцніше шкаралупи яйця, з розвиненим в ньому пташеням. З чим це пов'язано? (так як карбонат кальцію CaCO3, що входить в склад шкаралупи яйця, витрачається на побудову скелета пташеня)
3. Який птах зображений на гербі Австралії? (страус)
4. Який птах не вміє літати, але водоплавний? (пінгвін)
5. Птах, що є символом мужності? (орел)
6. Який найбільший птах? (страус)
7. Птах, що володіє самою довгою шиєю і найдовшими ногами? (фламінго)
8. Яка птах приносить немовлят? (лелека)
9. Де створено музей білого лелеки? ( м.Перемишль)
10. Які улюблене ласощі лелек? (жаби)
11. Який найбільший птах з хижих? (гриф)
12. Який улюблений птах індіанців? (кондор)
13. Яка птиця в пошані в південноамериканській країні Перу? (чорний гриф)
14. Що означає в перекладі з латинського «сапсан»? (мандрівник)
15. Які птахи харчуються повітряним планктоном? (ластівки і стрижі, їх дзьоб нагадує сачок, яким вони нальоту ловлять різних комах)
16. Король серед орлів? (беркут)
17. Морська птиця, любитель всякого сміття? (чайка)
18. Найменший орел? (орел-карлик)
19. Єдиний пернатий хижак, який живиться тільки рибою? (скопа)
20. Кого називають пернатою «кішкою»? (сова)
21. У якої птиці мішок під дзьобом? (У пелікана)
22. Які улюблені птахи англійської королеви? (лебеді)
23. Чому гагару називають божевільним птахом, а в американців навіть приказка є «Навіжені, як гагара»? (ці птахи видають такі неприємні звуки, що навіть у самого мужньої і спокійної людини волосся стає дибки)
24. Який птах вважається майстром стрімкого польоту? (альбатрос)
25. В якій країні створили птаха-робота? ( в Англії створили механічного сокола, який відганяє чайок з дахів будинків)
26. Який птах зветься супутником моряків? (чайка).

На світлинах творчі роботи вихованців із виставки «Птахи міст і сіл України» у бібліотеці Дружби народів Подільського району м. Києва в 2021р.