Аптека-музей та музей скла у Львові

Гуртківці «Медики-екологи» ТО «Розмарин» - Старокадомська Катя і Старокадомська Надя продовжують навчання в м. Львові в зв’язку з воєнними діями на території України.

Вони цікавляться медициною і вже побували в музеях м.Львова: аптеці-музей «Під чорним орлом» та в музеї скла.

Ось дещо цікаве про ці музеї від вихованців гуртка Каті і Наді.

У кожної аптеки був свій символ, який, згідно з тодішньою практикою, вивішувався перед входом аптеки; від назви символу брала назву й аптека, як-от: «Під чорним орлом», «Під золотим оленем», «Під святим духом» тощо. Основною діяльністю аптеки був відпуск ліків оскільки фармацевтичної промисловості, як такої, ще не існувало, аптекарі виключно для потреб клієнтів готували екстракти, настоянки, еліксири, мазі, косметичні засоби та лікувальні вина, — у тому числі і знамените «Залізне вино». Музей нараховує 16 експозиційних залів загальною площею 700 м². Огляд музейної експозиції розпочинається з Торгового Залу. Стеля Торгового Залу прикрашена поліхромними розписами, виконаними на початку 19 століття віденським майстром Штаалем. Це овальні медальйони, що символізують чотири праелементи Всесвіту та за вченням Емпедокла становлять основу всього сущого. Це «Aqua» («Вода»), «Ignis» («Вогонь»), «Terra» («Земля»), «Aer» («Повітря»). Найцікавішими експонатами Торгового Залу є унікальні фармацевтичні ваги. Особливо цікавими є одні з них, що кріпляться на бронзових фігурах, висотою біля одного метрa, Асклепія — давньогрецького бога медицини та його доньки Гігеї, богині здоров'я. У Торговому Залі можна придбати лікарські препарати та знамените «Залізне вино». Кімната історії фармації. У одній з наступних кімнат на художньо оформлених стендах популярно викладається історія фармації від найдавніших часів до наших днів, розповідається про основні етапи розвитку її в Єгипті, Стародавній Греції та Римі, державах Близького Сходу та Західної Європи. Флігель. Далі йде дерев'яна галерея у чотириповерховий флігель, збудований на зламі XV — XVI століть. Перша реставрація будинку проведена у 1757 році. У флігелі розмістились алхімічна лабораторія, бібліотека, яка налічує понад 3 тисячі книг. Цікавість викликає алхімічна лабораторія, яку відтворено за старовинними картинами і гравюрами.

Музей скла у Львові.

Музей скла є єдиним в Україні профільним музеєм, в якому представлена історія галицького скла. Крім того, музей має й галерею — виставку сучасного скла. Ідея створення музею належить Андрію Бокотею, ректору Львівської академії мистецтв, відомому художнику-скляру. Сьогодні експозиція музею розміщена в двох залах.

Перший зал музею присвячено історичному склу. Більшість експонатів походять з колекції Львівського історичного музею і представляє скло, яке виготовлялось на території Західної України. З найдавніших експонатів представлені скляні посудини та намистини, виготовлені в I-II ст. н. е. на території римських колоній на півдні сучасної України; намистини і посудини з ХІ-ХІІ ст., а також браслети і фрагменти браслетів, знайдені підчас розкопок в Звенигороді та Галичі з часів Київської Русі; вироби місцевиг гут, яких було багато на території Галичини з XV-XVIII ст.

Друга частина музею присвячена сучасному періоду і колекції Міжнародних симпозіумів гутного скла, які проходять у Львові кожних три роки. Сьогодні у світі функціонує всього декілька музеїв, у фондах яких знаходяться роботи видатних художників сучасності. Проте жоден з музеїв не володіє колекцією творів, виконаних авторами на одній виробничій базі під час мистецьких форумів.