Кліщі: що варто знати і як уберегтися

Настало літо. А це прогулянки на вулиці, в парку, в лісі, у саду і … це, на жаль, загроза укусів кліщів. Ці маленькі моторошні створіння намагаються за всякої вчепитися в жертву, і проблема з цими павукоподібними дедалі більше стає актуальною.

Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20–60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини. Улюбленими місцями кліщів є вологі місця: яри, узбіччя доріг, затінені місця з листяною рослинністю і густою травою.

Активізуються кліщі перед дощем за хмарної днини, а за ясного дня вони небезпечні вранці та ввечері. Влітку найсприятливішою для них є температура + 20 С. Важливо знати, що в лісах кліщі у великій кількості концентруються на лісових стежках, на узбіччях яких росте трава. Це пов’язано з тим, що кліщів дуже приваблює запах тварин і людей, які часто пересуваються цими стежками. Цікаво, що кліщі, які практично позбавлені зору, можуть відчувати запах живої істоти на відстані 10 метрів!

Кліщі можуть переносити збудників дуже небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема, кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото (новий вид бореліозу). Збудники потрапляють у наш організм під час присмоктування кліща.

Кліщовий енцефаліт – це вірусна інфекція, яка переноситься цими комахами. Вона характеризується ураженням головного та спинного мозку, хоча на початковій стадії її легко сплутати, наприклад, з грипом: у хворого – дуже висока температура, ниття в м’язах і суглобах, головний біль.

Хвороба Лайма або бореліоз – це інфекційне захворювання, спричинене бактеріями роду Borrelia, що передаються людині з укусом зараженого кліща. В Україні приблизно кожен третій кліщ є переносним бореліозу. Захворювання характеризується переважним ураженням шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату і серця, нерідко приймає хронічний, рецидивний перебіг.

10 порад, які врятують вас від кліщів

Засіб для відлякування комах

Можна використовувати інсектициди для відлякування кліщів.

Перметрин – інсектицид, яким обробляють протималярійні сітки для ліжок, вбиває як дорослих кліщів, так і личинок (німфи), які є збудниками хвороби Лайма. В ідеалі слід купувати одяг, взуття і шкарпетки, оброблені перметрином.

Бути напоготові навіть удома

Туризм і кемпінг – не єдині способи заразитися чимось від кліщів. За останніми даними, приблизно три чверті людей «зустрічаються з кліщами у себе вдома. Навіть граючись з дітьми на подвір’ї. Батьки мають ретельно перевіряти дітей на наявність кліщів після кожної прогулянки.

Перебування на сонці

У личинок кліщів зовнішній шар (кутикули) досить м’який, тому вони швидко втрачають вологу. І як результат – кліщ не в змозі вижити більше восьми годин у середовищі з вологістю менше 80%. Німфи скупчуються в тінистих листяних вологих місцях, тому перебування на сонці може значно знизити ризик зараження від кліщів.

Перевірка собак

Хоча, зазвичай, собачі кліщі не переносять хвороби, якими може заразитися людина, в окремих випадках кліщ проникає в будинок на тварині, тому слід скрупульозно перевіряти собак після кожної прогулянки. Гарненько обмити улюбленця можна навіть зі шланга.

Швидка сушка одягу

Кліщі дуже чутливі до сухості, тому їх можна вбити, поклавши одяг у сушарку на п’ять хвилин під високу температуру. Кліщ може вижити під час прання. Краще відразу після прання висушити одяг при високій температурі.

Світлий одяг

Одяг має бути світлим. За розміром кліщі приблизно з макове зерня, тому якщо на вас одяг і шкарпетки світлого кольору буде значно легше виявити на собі паразита.

Душ і перевірка

Після будь-якого виду активності на вулиці потрібно відразу ж роздягнутись, оглянувши тіло на наявність кліщів та прийняти душ. У тих, хто приймає душ відразу ж після вулиці, ймовірність заразитись хворобою Лайма значно нижча, оскільки вони можуть помітити на собі кліща швидше, ніж той їх заразить збудник хвороби потрапляє в організм людини через кілька годин після укусу.

Видалення кліща

  • Одразу зверніться до лікаря. У травмпункті вам допоможуть витягти кліща і проконсультують щодо подальших дій.
  • Якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальній пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках («кліщосмик»). Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати кровопивцю з боку в бік (адже хоботок надійно «зацементовано» в ранці слиною тварини), а тоді повільно викрутити нападника (крутити можна у будь-який зручний для вас бік).
  • Якщо нема пристрою, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі — без ривків!
  • Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою.
  • Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.

А також принести кліща в лабораторію, щоб перевірити на наявність збудників хвороб.

Зміни ландшафту

Кліщі найчастіше перебувають у кількох метрах від будинку – в зоні між подвір’ям і лісовою місциною. Щоб позбавитися кліщів, слід прибирати листя та іншу рослинність, яка може стати домівкою для них. Ігрові майданчики для дітей повинні знаходитись на відкритому сонячному місці, а не в затінку. Кліщі також не можуть проникнути у двір через дерев’яний паркан, тому що швидко гинуть через сухість дерева.

Закритий одяг

Носіння закритого одягу захистить від потрапляння кліща на шкіру. Заправлені в шкарпетки штани виглядять не дуже елегантно, але це може запобігти зараження хворобами, які переносять кліщі. Звичайно ж, дотримуватися цих порад у розпал сезону кліщів. Улітку ніхто не носитиме закритий одяг: він захистить вас від кліщів, але може викликати тепловий удар.