1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

1 грудня світ відзначає День боротьби зі СНІДом. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 23,3 мільйона отримують антиретровірусне лікування. Відповідно до даних ООН, кількість випадків СНІДу за останні роки скоротилась на 20%. Водночас в Україні показник захворюваності серед дорослого населення складає 1,1% – щодня реєструється 48,5 випадків захворювання на ВІЛ.

Уперше день боротьби зі СНІДом був проголошений у 1988 році за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я та Генеральної асамблеї ООН.

Міжнародним символом боротьби зі СНІДом є "червона стрічка". Цю емблему створив у 1991 році американський художник Франк Мур, який помер від СНІДу у 2002 році у 48-річному віці. Нині символ використовують ВООЗ, агентства ООН та безліч благодійних фондів.

Щороку Всесвітній день боротьби зі СНІДом проводиться під різними гаслами, що відображають наявні проблеми, пов’язані із захворюванням. У 2021 році він проходить під девізом "Ліквідувати нерівність. Покінчити зі СНІДом. Припинити пандемії". Як заявили в ООН, без рішучих дій щодо боротьби з нерівністю світ може не виконати поставлені цілі щодо перемоги над СНІДом до 2030 року. Цю проблему посилює продовження пандемії COVID-19 та пов’язана з пандемією соціально-економічна криза. Відповідно до даних Центру громадського здоров'я МОЗ, в Україні в період із січня по жовтень 2021 року було зафіксовано 12 626 випадків ВІЛ-інфекції, а також 3496 випадків СНІДу та 1584 смерті, обумовлених захворюванням. Ще 28 випадків ВІЛ-інфекції було виявлено серед іноземців, які проживають в Україні.

В цей день у всьому світі проводять різні просвітницькі акції, семінари, лекції та діагностичні заходи.

Не залишились осторонь і наші медики-мікробіологи. Сьогодні, Віра Валентинівна Литвиненко провела для вихованців ТО "Первоцвіт" тематичне заняття «СНІД- небезпека людства». Вона доповідала дітям про вірус імунодефіциту людини, про його виникнення, поширення в Україні та Європі, про шляхи зараження. Такі заходи допомагають учням усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, уберегти себе від цього страшного захворювання, зробити правильний вибір у житті та сприяють формуванню толерантного ставлення до людей з ВІЛ.