10 січня – День вдячності кімнатним рослинам

Цей день був заснований мережею Gardener's Network, що дало офіційну можливість нагадати людям про переваги кімнатних рослин, наприклад, дослідження 2009 року показало, що запах лаванди може ефективно знизити частоту пульсу в стресових ситуаціях.

Вихованці « Юні медики» ТО «Розмарин» не можуть бути байдужими до цієї екологічної дати і надіслали світлини своїх улюблених кімнатних рослин. Тож давайте разом помилуємось цією красою кімнатних рослин і дізнаємось більше про їх оздоровчі властивості та протипоказання.

Насамперед – про алергію. Якщо після застосування або прийому засобу ви спостерігаєте почервоніння шкіри, свербіж, висипання – припиніть прийом та зверніться до лікаря. Ознаками несприйняття також може бути головний біль, проблеми з ШКТ (нудота, блювання, розлад шлунка, діарея). У крайньому разі можуть бути навіть набряки на слизових оболонках.

Багато лікарських рослин є біостимуляторами, тож за наявності пухлин або новоутворень їх застосовувати не можна. У будь-якому разі, перед тим як починати приймати засоби на основі кімнатних або інших рослин, бажано проконсультуватися з лікарем.

Обережно слід застосовувати лікарські рослини під час вагітності. Є ціла низка рослин, які протипоказані вагітним жінкам. Проконсультуйтеся з лікарем.

Якщо ви вирощуєте кімнатні квіти для лікування — фітотерапевти не радять використовувати мінеральні добрива, які стимулюють швидке зростання і цвітіння рослин. Необхідно наблизити умови вирощування до природних. Також не потрібно тримати лікарські рослини на кухні, де концентрація шкідливих речовин зашкалює (бактерії, мікроби, пил, продукти горіння від плити тощо). Найкраще місце – спальня або вітальня.

Алое (столітник). Найбільш популярним лікарською рослиною є столітник. Листя рекомендується прикласти до опіків, мозолів, довго незагоючих ранах. Або замість цього можна взяти шматочок марлі і просочити соком алое, потім його прикладають до проблемного місця. Треба регулярно замінювати пов'язку, це дозволить досягти швидкого позитивного результату. Також столітник використовують для виготовлення масок для обличчя, які очищають шкіру від вугрів.

Традесканція (бабські плітки, ломикамінь). Ця витка рослина не потребує особливих умов утримання, добре виносить спекотне літо і прохолодну зиму. Буде рости в будь-якому місці квартири і навіть без належного догляду. Найкраще традесканції буде на яскравому світлі без прямих сонячних променів (в тінистих місцях тьмяніє забарвлення листя). Полив – 2-3 рази на тиждень. Різноманітність забарвлень листя традесканції настільки велика, що будь-яку стіну можна перетворити на витвір мистецтва. Добре буде виглядати традесканція в підвісних горщиках.

Аспідистра (дружна сімейка) – тіньовитривала рослина, ідеально підходить для північних кімнат і декорування приміщень з недоліком денного світла, для озеленення офісів з штучним освітленням. Аспідистра не страждає ні від надлишку, ні від нестачі вологи, її не потрібно підживлювати. Набагато краще переносить підсушений грунт, ніж надмірно зволожений. Влітку поливати рослину необхідно кожні 5-7 днів, взимку – раз на 10-15 днів.

Спатіфіллум (жіноче щастя, білий парус) – вкрай невибаглива кімнатна рослина. Чудовий вибір не тільки для будинку, але і для офісу. Спатіфіллум стійко переносить сухе повітря. Досить дати йому розсіяне денне світло і, якщо почне підсихати, влаштувати йому душ (в буквальному сенсі віднести у ванну і ніжно полити під прохолодним душем листя і землю). Від таких процедур невибагливий спатіфіллум не тільки буде регулярно радувати білими квітами, а й розростеться великим гарним кущем. Полив рясний – разів 3 на тиждень.

Драцена. Драцена не надто тіньовитривала, проте вікна зі східної та західної сторін – якраз для неї. Якщо листочки рослини посвітлішають – це свідчитиме про брак світла: її потрібно поставити ближче до вікна або забезпечити штучним освітленням.

Різдв’яник. Шлюмбергера, або різдвяник чи зігокактус, – рід кактусів із тропічних лісів Бразилії. В Європу квітка потрапила разом із колекціонером Алланом Каннінгемом у 1816 році. Зігокактуси ростуть на гілках дерев і є розгалуженими чагарниками з плоскими, членистими пагонами без колючок. Квітки – червоні, білі, помаранчеві, фіолетові, рожеві, бузкові – розташовуються на кінцях звисаючих стебел і досягають у довжину 4-8 см. Цвіте різдвяник, як і натякає його назва, у зимовий період, та якщо цього не відбувається, значить, щось не так із його доглядом.

Узамбарська фіалка або сенполія – красива рослина з бархатистим листям і ніжними квітками. Ці квіти давно здобули любов за різноманітність сортів, декоративність і невибагливість розташування. Опишемо головні правила догляду за узамбарськими фіалками або сенполіями.

Фіалки люблять розсіяне світло. Для розміщення підійде підвіконня або стіл, що стоїть поруч з вікном. Але треба пам’ятати, що прямих сонячних променів рослина не виносить. Якщо ви маєте фіалку на підвіконні, подбайте про те, щоб її притінювати. Щоб фіалка не витягувала листя в один бік, раз в 2-3 дні повертайте горщик з рослиною навколо своєї осі. Якщо неможливо забезпечити фіалці природне освітлення, підійде люмінесцентна лампа. Забезпечити повноцінне освітлення (10-12 годин в день) для фіалки дуже важливо, тому що в іншому випадку вона не буде цвісти або буде давати мало квітів. Фіалки можна розмножувати живцями і насінням. В домашніх умовах простіше і зручніше використовувати живцювання. Лист необхідно акуратно зрізати, потім на відстані трьох сантиметрів від листової пластинки виконати на черешку косий зріз. Живці можна вкорінювати у воді або в землі. Помістити їх потрібно в світле місце, але без прямих сонячних променів. Можна помістити живці під поліетиленовий пакет для створення високої вологості повітря. Укорінення відбувається через 2-3 тижні. Якщо живці укорінювались у воді, їх обережно, так як корінці дуже ніжні і тендітні, треба пересадити в землю. Щойно висаджені живці, а також укоріненні в землі, можуть мати потребу в опорі, їх потрібно підперти за допомогою невеликих паличок. Коли сенполія дасть молоду поросль висотою 4-5 сантиметрів, материнський лист потрібно акуратно видалити.

Хлорофітум буде рости в будь-якому грунті, в горщику будь-якого розміру, на сонці та в тіні, в холодному або теплому приміщенні, на шафі, на холодильнику, загалом, де завгодно. Якщо місяць не поливати – не засохне, а лише зблякне, потьмяніє і обвисне. А якщо, навпаки, залити водою, відростить величезне коріння і безліч «діток» – повітряних вусів з маленькими кущиками нових рослин. Хлорофітум вважається одним з найбільш ефективних очищувачів повітря в кімнаті.

Лимонне дерево. Переваги лимонного дерева. Лимон - це не лише красивий декор для дому, а й запас вітамінів на усю зиму. Саме завдяки наявності таких вітамінів як А, С і В, лимон активно використовують для приготування низки блюд та напоїв. Лимон також славиться тим, що його використовують в цілях профілактики цинги. Лимонний сік чудово підходить для виготовлення лимонної кислоти, а шкірка - для приготування лимонної олії.

Не будьмо байдужими до наших зелених лікарів, а особливо до екологічних проблем. Дні, події і заходи присвячені екології - внесок в наше майбутнє і майбутнє нашої планети!