24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом, що відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я в день, коли німецький мікробіолог Роберт Кох заявив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу. Емблемою обрана ромашка – символ чистого дихання легенів.

Туберкульоз донині вважається однією з головних причин високої смертності в усьому світі. Більшість летальних випадків відбувається в країнах, що розвиваються, де профілактика небезпечного захворювання до цих пір знаходиться на дуже низькому рівні. Метою Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу є підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу і зусилля по ліквідації цієї хвороби.

Вихованці гуртка медиків «Розмарин» почали досліджувати цю тему ще перед початком весняних канікул та під керівництвом Величко А.М. продовжують вивчати зараз, але вже дистанційно: переглядають тематичні відео, презентації, обговорюючи цю тему малюють малюнки та плакати.

Туберкульоз до сьогодні є одним з найпоширеніших захворювань. В Україні щорічно реєструється близько 30000 - 35000 нових випадків і більше 7000 смертей від цієї хвороби.

Туберкульоз передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз у більшості випадків вражає легені, але захворювання може виникнути у будь-якому органі, наприклад, нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишечнику, шкірі, статевих органах тощо.

Туберкульозом заражаються при вдиханні повітря, в якому є збудник захворювання – мікобактерія туберкульозу. Цей мікроорганізм є стійким до навколишнього середовища. Мікобактерія туберкульозу не боїться холоду і нетривалого впливу високих температур. Вона довгиий час зберігається у навколишньому середовищі: у пилу, ґрунті, снігу, льоді. Легко потрапляє в організм людини, проте, частіше не викликає захворювання, а вступає в "мирні" відносини з імунною системою організму, яка контролює її перебування в організмі. В "мирних" стосунках з людиною паличка Коха знаходиться в "сплячому" стані в організмах у більшості інфікованих осіб, проте, захворювання не розвивається протягом життя. Лише у 10 % осіб, які інфікувалися паличкою Коха, розвивається захворювання.

Симптоми туберкульозу.

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватись в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання і в неї спостерігається:

 • кашель, що триває понад 2-3 тижні;
 • рясне потовиділення вночі;
 • слабкість;
 • безпричинна втрата ваги;
 • підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень.
 • в деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.

СКЛАДОВІ ПРОФІЛАКТИКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

 • Здоровий спосіб життя: відмовитись від алкоголю і паління. Наркоманія та токсикоманія значно підвищують ризик захворювання.
 • Дотримуватись правил особистої гігієни, особливо при спілкуванні з хворими людьми.
 • Вживати здорову збалансовану їжу з достатнім вмістом білків,жирів, вітамінів. Уникати вживання консервів та різноманітних концентратів.
 • Займатись спортом або фізичними вправами, якомога більше перебувати на свіжому повітрі.
 • Регулярно 1 раз на рік проходити профілактичні медичні огляди з флюорографічним обстеженням.
 • При будь яких проявах погіршення стану здоров`я негайно звертатися до лікаря.