29 вересня 2021 року – Всесвітній день серця!

Гуртківці «Юні медики» ТО «Розмарин» керівник гуртка Величко А. М. та Медики-мікробіологи ТО «Первоцвіт» керівник гуртка Литвиненко В.В. на своїх заняттях продовжують вивчати серцево-судинну систему, визначні досягнення світової та вітчизняної науки, біографії легенд кардіохірургії.

Україні є чим пишатись: адже унікальні операції на серці, а також по пересадці серця успішно роблять  медики Києва та Львова. Боротьба з серцево-судинними захворюваннями (ССЗ) та їх попередження є надзвичайно важливими у всьому світі. Ситуація є критичною: нагадаємо, серцево-судинні захворювання є причиною 67% усіх смертей українців. Хвороби системи кровообігу кожного року забирають понад 400 тисяч людських життів.

До переліку таких захворювань відносяться ішемічна хвороба серця (серцеві напади), інсульт, підвищений артеріальний тиск (гіпертонія), захворювання периферичних артерій, ревматична хвороба серця, вроджені захворювання серця та серцева недостатність.

У Франції і Японії, наприклад, ця складова в структурі летальності дорівнює 29%, в США- 31%. Виходить, що у нас вирує епідемія серцево-судинних захворювань, з якою необхідно вести боротьбу.

Наявність у людини серцево-судинних захворювань – це не вирок. В першу чергу необхідно проводити активну профілактику. Людям треба розповідати, як будувати своє життя, що треба робити, щоб суттєво знизити ризик захворіти.

Серед цих заходів важливе місце займає активна  санітарно-просвітницька робота серед населення, поінформованість населення про фактори ризику та можливість запобігання серцево-судинним і судинно-мозковим захворюванням через засоби масової інформації, соціальна реклама та пропаганда здорового способу життя.

Яким чином можна зменшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань?

Причина номер один у захворюванні серця – це трансжири та надмірне вживання вуглеводів разом з насиченими тваринними жирами, які призводять до густої, в’язкої та жирної крові з ушкодженням кровоносних судин й утворенням на них холестеринових нашарувань.

Також для зменшення ризику захворювань необхідно регулярно займатися фізичними вправами, відмовитися від паління тютюну, дотримуватися правил здорового харчування, підтримувати вагу тіла в нормі та уникати надмірного вживання алкоголю. Слід відмовитися від куріння дома, щоб позбавити дітей та інших членів родини від пасивного куріння.

Навіть 30 хвилин помірних фізичних навантажень п’ять разів на тиждень можуть покращити кровоток і тим знизити ризик хвороб серця та інсульту. Крім того, рекомендується ввести в раціон якомога більше фруктів і овочів.

Фахівці радять зменшити до мінімуму вживання здоби, солодощів, готувати здорову їжу для дітей, обмежити споживання кухонної солі, та не переїдати, дотримуючись інтервалу між вживанням їжі мінімум 3~4 години і без перекусів.

Усім чоловікам старше 40 років та жінкам, починаючи з 50 років, потрібно хоча б раз на 2 роки вимірювати рівень холестерину і глюкози. Якщо ж у найближчих родичів були інфаркти міокарда чи інсульти, або при наявності гіпертонічної хвороби, ожиріння, особливо особам, які палять, це варто робити незалежно від віку.

Гуртківці медики впевнені, що знання отримані про роботу серцево-судинної системи допоможуть їм передати рідним, близьким про ризики розвитку серцево-судинних захворювань, а також і в особистому житті.

Бережіть серце!