7 квітня Міжнародний день здоров’я

7 квітня Міжнародний день здоров’я – побудуємо більш справедливий, більш здоровий світ.

Творче об’єднання медиків – мікробіологів «Первоцвіт» працює за міні проектом «Шкідливі звички людини – шкода здоров’ю». Під час дистанційного навчання першим уроком є найбільш вразлива тема тютюнопаління серед населення ,що за інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я - призводить до передчасної смерті близько 3 мільйонів осіб щороку. Добровільне божевілля – ним стародавні греки вважали тютюнопаління. І мали рацію, бо той хто курить , ризикує власним здоров’ям: захоплення тютюном зумовлює функціональні зміни в серцево-судинній системі, які з часом стають стійкими і призводять до багатьох захворювань. Проте кількість курців не зменшується , а й зростає, в тому числі і в Україні. Міжнародні експерти зараховують нашу державу до країн з вкрай високою поширеністю тютюнопаління : у нас курять понад 50% чоловіків і 25% жінок. Серед них досить багато людей з вищою освітою і навіть ученими ступенями , яких не запідозриш у тому, що вони не знають ймовірних наслідків свого захоплення. Сьогодні більшає представниць прекрасної статі, які курять . Особливо найбільше їх серед майбутніх мам – жінок репродуктивного віку. Деякі жінки не кидають курити і завагітнівши, особливо на перших місяцях , помилково вважаючи, що в таких випадках тютюновий дим не нашкодить їхньому організму. Помиляються, бо , як показує практика, у жінок, що курять , діти народжуються слабшими , а інколи, трапляється і мертвими.

Це зумовлене нестачею кисню в материнській крові ; вагітним потрібно уникати перебування в товаристві тих, хто курить, оскільки їм доводиться вдихати цигарковий дим.

На жаль, останнім часом , як засвідчили соціологічні дослідження, проведені в рамках міжнародної програми «Європа без тютюну», куріння дедалі міцніше приживається і в молодіжному середовищі, зокрема, серед підлітків. Систематично надходячи до організму, нікотин спричинює збільшення частоти серцевих скорочень і порушення ритму роботи серця, а також звуження коронарних судин, їх спазм. Людина під впливом куріння не може використовувати даний їй природою потенціал, інтелектуальний розвиток гальмується, успішна кар’єра так і залишається мрією , а не дійсністю. Припустимо, людина хоче стати відомим спортсменом чи ж просто сильним та витривалим, - і тут тютюн завадить. Адже через 5-10 хвилин після куріння цигарки сила м’язів зменшується на 15%, а вірогідність влучити у ціль м’ячем – 12%. Отже , куріння краде у спортсмена, крім здоров’я, успіхи, перемоги, чемпіонство.

Щороку в нашій країні від хвороб, пов’язаних з тютюнопалінням гине близько 110-120 тисяч людей. Оскільки за останні роки поширеність куріння зростає, то вірогідно, відчутно зростуть і показники смертності. Отже , тютюн – це ворог здоров’я людини, адже він містить 6000 шкідливих сполук, майже всю таблицю Менделєєва. З них понад 50 , здатні спричинити рак. Тому вчені вважають , що куріння тютюну є однією з головних причин раку не тільки легенів, але й губ, рота, гортані тощо. Відсоток хворих на туберкульоз серед курців майже вдвічі більший ніж серед некурців.

Кожен з нас не повинен піддатися ні нав’язливим рекламам, ні поганому прикладу оточуючих , бо наша мета це жити більше, ніж 20-30 років, мати міцне здоров’я та в майбутньому забезпечити собі цікаве, радісне життя. В доповнення сказаному, варто звернути увагу на перший малюнок (див. нижче), де чітко відображено, як куріння впливає на організм людини. ВООЗ повідомляє про більш ніж 25захворювань, перебіг яких погіршується під впливом куріння. Серйозні наукові докази зв’язку раку легень та інфаркту міокарда з курінням були приведені в багаторічних дослідженнях британських вчених.

Тож Міжнародний день здоров’я 2021 проведемо без куріння !!!