Гуртківці «Юні медики» ТО «Розмарин» розглядали на своєму занятті тему: «Лютий. Перезавантаження або як бути бадьорим наприкінці зими». Отож, занотуйте поради від лікарів Центру Здоров’я та від юних особистостей – гуртківців ТО «Розмарин».
У холодну пору року наше здоров’я потребує особливої уваги. В цей час збільшується поширеність інфекційних захворювань, підвищується ризик дефіциту деяких вітамінів, мінералів, наприклад, вітаміну Д. Багатьом відомо, що багато в чому настрій людини залежить від гормону мелатоніна. Він виробляється шишкоподібною залозою головного мозку та відповідає за цілий ряд реакцій: знизує збудливість, викликає сонливість, зменшує репродуктивні можливості, словом життєвий тонус в сторону пониження.
Темнота – найкращий друг мелатоніну. Так як сонячне проміння припиняє його синтез, а сутінки, навпаки, стимулюють. Чим більше світла, тим краще почуває себе людина. Так як зимовий короткий світловий день не встигаає вигнати із тіла мелатонінову дрімоту, тому людині потрібно прикладати титанічні зусилля, щоб не потрапити в анабіоз. Холод, сирість, похмурі краєвиди, дефіцит вітамінів та мікроелементів (сезонний гіповітаміноз) знижує імунітет. А в підсумку, люди хворіють на простудні захворювання.
Ритм великого міста диктує свої правила: багато людей ходять на роботу у хворобливому стані, сидять годинами в душному офісі перед комп’ютером, обмежують себе в спортивних навантаженнях та повноцінному харчуванні. Часто в таких умовах неможливо швидко видужати, легенька застуда або вірусна інфекція стає занедбаною і може швидко перейти в грізне ускладнення. Імунітет однозначно слабкий, якщо:
- простуда буває частіше, ніж 6 раз в рік,
- людина хворіє більше звичайного і з’являються ускладнення,
- хронічний стрес і психологічна напруга є звичним внутрішнім явищем,
- загострення хронічних захворювань,
- має місце лікування антибіотиками,
- дефіцит мікроелементів і вітамінів.
Але якщо застосувати превентивні міри, то холодний сезон не буде такий похмурий та нескінченим. Ось що потрібно робити:
- Зарядити свої сонячні батареї. Навіть, якщо за вікном мінус, але сонце щедро світить, хоч і не гріє – швидше на вулицю! Після прогулянки під сонцем в настрою з’явиться більше позитивних ноток. Солярій (без фанатизму) – хороша альтернатива натуральному сонячному світлу. Світлотерапія стимулює утворенню гормону хорошого настрою серотоніну. До речі, його підвищенню сприяють також банани, що в своєму складі містять триптамін – амінокислоту, що в організмі перетворюється на серотонін. А взагалі гуляйте більше на свіжому повітрі: кожна клітинка, насичується киснем, краще працює і протистоїть інфекції.
- Вітамінізуватись. Різноманітні полівітамінні комплекси, але краще натуральні продукти. Взимку головне джерело вітамінів – заморожені овочі, фрукти і ягоди. В деяких зберігається до 90% вітамінів і мікроелементів. Потрібно тільки правильно розморожувати запаси: невеликими порціями перед приготуванням.
- Цінний постачальник вітамінів (особливо вітаміна С) – квашена капуста. Притому чим менше було використано солі при заготівлі капусти, тим більше в ній збережеться корисних речовин. Багато вітаміну С містять цитрусові: апельсини, грейпфрути, лайми, лимони, шипшина, зелені овочі з «кислинкою»: щавель, шпинат.
- Позбутись іміджу «соні» допоможуть вітаміни групи В (їх ще називають нейровітамінами або вітамінами для менеджерів). Рис, горіхи, висівки, чорнослив, пивні дріжджі – багаті вітаміном В1. Вітамін В2 присутній в зелених овочах, м’якому сирі. Вітамін В6 міститься в рибі та яйцях. Запаси вітаміна В12 поповнимо із морської капусти, сої, бобів.
- Щоб поповнити свою тарілку вітамінами, доволі посадити на підвіконні зелену цибулю.
- Хочете зберегти вітаміни в їжі –скоротіть до мінімуму теплову обробку і готуйте їду беспосередньо перед вживанням.
- В раціон добавте так звані збагачені продукти: йодовану сіль, соки з м’якоттю, молоко з фтором або залізом і т. д.
- А щоб думати швидше, потурбуйтесь про їжу, багату кальцієм і калієм: твердий сир і помідори. Активність мозку стимулює вживання спецій. Імбір, кориця і кмин активізують увагу, чорний перець, паприка і куркума – мозговий кровообіг.
- Не мерзніть! Одягайтесь по погоді, акцент на ноги – взуття повинно бути теплим, а устілки сухими.
- Використовуйте антибактеріальні салфетки. Навіть коли ви не вдома, частіше протирайте руки, тому що багато інфекцій передаються тактильно.
- Радійте життю. Читайте гумористичні оповідання, дивіться комедії, більше гуляйте, порадуйте себе гірким шоколадом. Вдихайте аромамасло з запахом апельсина, достатньо крапельки на зап’ястя – і ваш настрій поліпшиться.
- Більше вогню! – Порада біоенергетика Київського центру психологічної саморегуляції і біокорекції.
Взимку нам катастрофічно не вистачає елементів стихії Вогню. Дефіцит сонця і тепла дуже впливає на настрій. Допоможуть цьому завадити: танці, співи, гумор, слухання улюбленої музики, сміх, необразливі витівки, жарти.
Спілкуйтесь з природою, створюйте власні твори: пишіть оповідання, картини, займайтесь рукоділлям, ведіть щоденник.
Читання книжок, відвідування концертів, музеїв, виставок, колекціонування, перегляд світлин предків, вивчення історії роду - теж дуже корисне заняття.
А ще використовуйте в одязі теплі кольори – вони теж підсилять імунітет, піднімуть настрій та дадуть відчуття тепла і захищеності. Ввечері запалюйте побільше свічок, живий вогонь очистить енергетику від нагромадження за день негативу, роздратування і злості.
Ці поради допоможуть вам отримати задоволення від останніх зимових днин і натхненно зустріти весну. Адже, погодьтесь, прикро лежати в ліжку, коли за вікном стільки цікавого. Шукайте дивовижне у звичайному, не нервуйте через дрібниці і при кожній нагоді спілкуйтеся з природою.