Отруйні рослини, які зустрічаються на території України

Поради від керівника гуртка "Юні медики" Величко Алли Михайлівни.

Природа України багата на різноманітні рослини. Серед них зустрічаються дуже небезпечні для здоров’я. Щоб запобігти отруєнню, ніколи не їжте та навіть не куштуйте дикорослих ягід, плодів кореневищ, якщо не впевнені, що вони їстивні. При перших проявах отруєння відразу зверніться за кваліфікованою медичною допомогою, а до огляду лікаря треба декілька разів промити шлунок. Навіть, коли було мимовільне блювання, потерпілому рекомендується випити 4-5 склянок теплої води, дітям у розрахунку по півсклянки на кожний рік життя. При цьому, звичайно, виникає блювання. Коли цього не вийшло, потрібно надавивши на корінь язика чайною ложкою або пальцем (якщо людина знаходиться в непритомному стані, блювоту не визивають). Потім необхідно застосувати речовини, що будуть перешкоджати всмоктуванню отрути в кров: декілька таблеток активованого вугілля або його замінників: крохмальний клейстер, 2-3 яєчного білка, розмішаних в стакані води, молоко або чорні сухарі. Але ці засоби діють недовго, то через 15 – 20 хвилин після їх вживання потрібно знову викликати блювоту. Замість води добре використовувати світло – рожевий однопроцентний водний розчин калію перманганат. Після цього можна випити міцного чаю, кави або злегка підсоленої води (для відновлення водно-сольового балансу). В разі отруєння ні в якому разі не вживати їжі, особливо алкоголь (вони лише посилюють дію отрути). При отруєнні ароматичними рослинами потерпілого потрібно винести на провітрюване місце, в разі необхідності дати нашатирний спирт, зігріти, напоїти міцним чаєм. При контакті з рослинами, які викликають опіки, уражені ділянки шкіри необхідно обмити водою з милом, якщо утворились пухирі протерти одеколоном або спиртом, накласти пов’язку. Після надання першої допомоги обов’язково звернутись до лікаря.

Опис отруйних рослин. На території України зустрічаються й отруйні рослини. Навіть лікарські рослини можуть нашкодить організму. І тому щоб оберегти себе від лиха потрібно знати як вони виглядають.

ДУРМАН

Однією з найбільш отруйних рослин є дурман. Це однорічна трав’яниста рослина з гіллястим порожнистим стеблом висотою до 1,5 метра. Листя великі, черешкове, яйцевидне. Квіти великі, пахучі, білі, воронковидні, сидять поодиноко в розвилках стебла. Плід – коробочка, округла, колюча. Насіння велике, чорне. Вся рослина з сильним неприємним запахом, нагадує цигарковий дим. Дурман росте на звалищах, пустирях, по краям полів. Цвіте з червня до вересня. Плоди дозрівають до жовтня. Вся рослина ядовита, до її складу входять алкалоїди: атропін, гіосціомін, скополамін. Часто зустрічаються випадки отруєння дітей з насінням дурману, схожого на мак. Бувають випадки отруєння листями молодої рослини, покришеної в салат. Один з перших ознак отруєння – сухість в роті. Невдозі в потерпілого з’являється жар, погіршується зір, розвивається світлобоязливість, головний біль, запаморочення, порушення психіки, нудьга змінюється сильним збудженням. Зрачки стають дуже розширеними, на світло не реагують, пульс стає сильно прискорений. Починаються марення з приступами веселощів та люті, появляються галюцинації. Втрата свідомості триває близько 2 діб. По виздоровленні потерпілий не пам’ятає нічого, що з ним трапилось під час хвороби.

БЛЕКОТА ЧОРНА

Блекота чорна – дворічна трав’яниста рослина, з неприємним запахом. Росте біля доріг, в городах, на випасах по всій країні. Виростає до півтора метра в висоту, має липке листя і великі квіти брудно – білого кольору або жовтуватого кольору з ворсинками. Цвіте в липні, плодоносить з вересня. Насіння мілке, сіре, плоске, подібне до маку. Вся рослина дуже ядовита, отруїтися цією рослиною можна спробувавши насіння або молоді паростки. Алкалоїди рослини діють на вегетативну нервову систему. Ознаки отруєння з’являються вже через 10-20 хвилин. Пересихає в роті, починається хрипота, червоніє шкіра, розширяються зіниці, виникає сильне збудження та марення, пульс стає дуже прискорений, слабим, падає артеріальний тиск, утруднене дихання. При складних формах отруєння настає смерть в першу добу від паралічу дихання.

БОЛИГОЛОВ ПЛЯМИСТИЙ

Дворічна трав’яниста рослина. Стебло висотою до 1,5 м, абсолютно голе, біля основи – темно – червоні плями. Листки зверху темні, знизу світло – зелені, трикутні, троякоперисті, з довгастими перистонадрізаними долями. Листя молодої рослини схоже на моркву, петрушку або кріп, тому його можна не розпізнати. Суцвіття формою схоже на парасольку і складається з безліч дрібних білих квіточок. Росте на пустирях, біля доріг, на городах, лісових галявинах, луках. Можна зустріти на звалищах і біля залізниць. Рослина квітне з травня до пізньої осені. Плоди яйцевидно – кулеподібні, трішки здавлені з боків. Отруйна вся рослина, з тяжким <<мишачим>> запахом. В рослині міститься алкалоїд коніін, який діє на нервову систему. Отрута легко усмоктується в кров. Від попадання його в шлунок до смерті потерпілого проходить не більше 2 годин. При отруєнні виникає нудота, блювота, слинотеча, пронос. Потім людина втрачає чутливість, і поступово виникає поступовий висхідний параліч, починаючи з ніг. Причина смерті – зупинка дихання. Ймовірність отруєння цією рослиною пов’язано з тим, що весною білий веретеноподібний корінь болиголова люди приймають за петрушку, пастернак або хрін, з якими він зовнішньо подібний. Схожа на їстивну і молода зелень болиголова. Інколи плоди плутають з плодами кмина. В таких випадках потрібно звертати увагу на характерний "мишачий" запах.

АКОНІТ (БОРЕЦЬ)

Росте кущами. Має округле листя і квіти: жовті, темно – сині або фіолетового кольору, рідше білого, своєю формою нагадують черевички, на верхівці стебла - зібрані в кисті. В природі налічується близько 75 видів аконітів. Ростуть по всій лісовій зоні і в гірських областях, ростуть в лісах, луках, на кам’янистих схилах, квітнуть в різний час з липня по вересень. Ядовиті всі види аконітів, в своєму складі мають алкалоїди серцево – нервової дії – аконітини. Процес отруєння розвивається дуже швидко. Спочатку відчувається пекучість в роті, слинотеча, нудота, пронос, задуха, загальна слабкість, озноб, порушення ритму серця, людина втрачає свідомість. При тяжкому отруєнні смерть настає від паралічу серця або від зупинки дихання. Отрута аконіту всмоктується навіть через непошкоджену шкіру.

ВОВЧЕ ЛИКО (ВОВЧІ ЯГОДИ)

Невеликий чагарник висотою 30 – 120 см. Листя тонкі, зворотноланцетні, звужуючись в короткий черешок. Квіти дрібні, розові або вишневі, рідше білі, розміщені впритул до стебла, духмяні, з’являються в квітні до появи листя. Плід – кістянка, яскраво – червона або оранжево – червона, соковита, рясно розміщені на стеблі. Дозрівають в кінці липня. Вовчі ягоди поширені в лісах Європи, Кавказу, Західного Сибіру; росте на схилах та в сирих місцях.

Вся рослина дуже ядовита. Особливо плоди і кора. В ньому міститься речовина мезереін, яка має сильну подразнюючу дію. Для смертельного отруєння дорослої людини достатньо 10 -20 ягід. У потерпілого виникає печія в роті, стає важко ковтати, з’являється нестерпна біль в ділянці шлунку, слинотеча, рвота, пронос, судоми, загальна слабкість, запаморочення. Отруєння навіть при своєчасному лікуванні частіше закінчується летально. Потрібно знати, що плоди вовчого лика завжди розміщені тільки на безлистих частинах стебла і відрізняються червоним кольором. Небезпечно зривати квіти вовчого лика для букета. Сік рослини дуже ядовитий, при попаданні в очі і рот формуються виразки на слизовій оболонці.

БОРЩІВНИК

Рослина має високе стебло і велике листя. Може виростати до 3 м. Квіти білого і рожевого кольору, суцвіття у формі парасольки. Росте біля доріг, розташованих біля лісу. Також - на галявинах і пустирях. При контакті зі шкірою підвищується її чутливість до ультрафіолету, може виникати опік 1 -3 ступеня. Наслідки відчутні не відразу – опіки проявляються через кілька годин після контакту.

Якщо вже так вийшло, що дитина вирішила дослідити цю рослину і сік потрапив на шкіру, ретельно промийте її водою з милом і не з’являйтесь на сонці протягом двох днів.

БЕЛАДОННА

Має високі стебла і багато відгалужень. Але найцікавіше для малюка будуть плоди. Вони схожі на маленькі ягоди вишні і навіть солодкі на смак. Любить букові, дубові та інші ліси. Зростає також на узліссях, біля річок. Перші ознаки отруєння з’являються протягом 20 хвилин. У людини хрипить голос, пересихає горло, частішає серцебиття, розширюються зіниці. Отруєння може мати летальні наслідки , зокрема від легеневої та серцевої недостатності.