Палять батьки - страждають діти

До Міжнародного дня боротьби з палінням в гуртку "Юні медики" було оголошено конкурс дитячих робіт, прийом яких наразі ще триває. А тим часом, керівник гуртка Величко Алла Михайлівна попрацювала з батьками, дистанційно, звичайно, і провела з ними онлайн-бесіду про наслідки паління та про шкоду, що завдає дітям пасивне паління, спираючись на свою статтю "Палять батьки - страждають діти". Публікуємо статтю в повному обсязі. Редагування та підбір ілюстрацій - Марина Момот.

«Мистецтво продовжити життя – це мистецтво не скорочувати його» – Сенека

Методичні рекомендації керівника гуртка «Юні медики» Величко А. М., керівника- методиста ЦПР Святошинського району м. Києва.

Здоров’я людини багато в чому залежить від знань про здоров’я, особистої гігієнічної культури, поведінки, звичок. Головна причина захворюваності і ранньої смертності населення – неправильний спосіб життя.

Основні складові здорового способу життя (ЗСЖ):

 • режим праці і відпочинку
 • фізична активність і загартовування
 • раціональне харчування
 • психогігієна і психопрофілактика
 • охорона навколишнього середовища
 • самоконтроль стану здоров’я,  самооздоровлення з використанням традиційних та нетрадиційних методів
 • життя без шкідливих звичок: паління, вживання алкоголю, наркотиків та інших токсичних речовин
 • статеве виховання і сексуальна культура
 • профілактика СНІДУ
 • особиста гігієна, своєчасне звернення до лікаря.

Психологи прийшли до висновку: кинути палити легко, особливо, якщо приурочити до якоїсь дати. Нині карантин, і це, як ніколи, слушний момент, щоб назавжди покінчити з цигаркою. За спостереженнями вчених протягом багатьох років за бронхолегеневою патологією дітей, було встановлено, що запальні процеси верхніх дихальних шляхів сильно виражені, тяжко піддаються лікуванню. У дітей часто виникають повторні захворювання бронхолегеневої системи, деякі з них проявляються тривалим кашлем. Приблизно таке ж явище спостерігається і у дітей, які страждають на дихальні алергози та бронхіальну астму. Тютюновий дим згубно діє на дитячий організм. Хімічний склад тютюнового диму надзвичайно складний. У димі однієї цигарки близько 200 отруйних речовин, у тому числі 6 мг нікотину, 1,6 мг аміаку, 0,03 синильної кислоти, 25 мг чадного газу, сажі,  присутні різні смоли, безліч радіоактивних елементів, таких як стронцій, полоній, що часто стають причиною виникнення раку ротової порожнини, дихальних шляхів, легень та ін. При палінні через тліючий тютюн цигарки всмоктується повітря, утворюється дим і відбувається суха перегонка тютюну. При цьому повітря нагрівається до високої температури (300°С) і витягує з тютюну різні речовини, які разом з димом і вже остудженим (60°С) повітрям надходить у дихальні шляхи. Під час паління 40-50% отруйних речовин разом з димом надходить в навколишнє середовище, і небезпечна для здоров’я людини концентрація нікотина (0,5мг/м3) в закритих, погано провітрюваних приміщеннях, утворюється досить швидко. Також  швидко зростає і концентрація інших шкідливих речовин. Знаходячись в такому приміщенні, дитина вдихає не тільки дим цигарки, але і дим , який видихає той, хто палить. При цьому вона поглинає стільки ж чадного газу, як і  той, хто палить, і до 80% інших шкідливих речовин, що містяться в диму цигарки, трубки.

За даними багатьох дослідників, частіше і тяжче хворіють діти, які отруєні цигарковим димом ще в утробі матері. Не має значення при цьому - чи палила жінка під час вагітності, чи була пасивним курцем. Доведено,  що багато компонентів цигаркового диму вільно протікає через плаценту в кров плоду, а потім і в життєвоважливі органи майбутньої дитини. Більше того, нікотин в крові і органах плоду поступово накопичується, і концентрація його може бути більшою, ніж в крові матері. Нікотин, потрапивши в кров вагітної жінки, звужує судини матки і плаценти, порушуючи  кровообіг плаценти і матки. Це погіршує постачання до плоду поживних речовини і кисню, і тому він повільно розвивається. Поряд з нікотином в кров потрапляє неймовірна кількість чадного газу, який ще більше ускладнює обмінні процеси в тканинах як жінки, так і плода. Справа в тому, що чадний газ має властивість сполучатися з дихальним пігментом - еритроцита гемоглобіном і утворювати при цьому небезпечну сполуку – карбоксигемоглобін. Еритроцит, що містить карбоксигемоглобін, не здатний з’єднуватись з киснем і відповідно доставляти його організму (а це основна функція гемоглобіна). Блокований гемоглобін змушений нести на собі мертвий вантаж – молекули чадного газу. Таким чином, чим більше гемоглобіна буде зв’язано з окисом вуглецю, тим менше кисню отримають органи і тканини вагітної жінки і плода. В таких умовах хронічного кисневого голодування плід майже задихається. Тому і трапляються викидні, передчасні пологи, внутрішньоутробна загибель плода. Кожний курець повинен добре подумати, перед тим, як запалити цигарку в присутності майбутньої матері. Але і їй самій потрібно проявити твердість і самій не палити, і не дозволяти цього робити іншим в своїй присутності.

У матері, яка палить, народжується дитина з масою тіла на 150-260 г менше, ніж у тих жінок, що не палять. Встановлено, чим більше цигарок палить жінка, тим менша маса тіла дитини. До того ж, такі діти гірше розвиваються, вони частіше хворіють бронхітами, запаленням легень. І ще одне хотілося б  підкреслити: цигарковий дим – незалежно від того, чи палить сама мати, яка годує дитину грудним молоком, чи хто-небудь із оточуючих- пригнічує лактаційну властивість. Тому в сім’ї, де хоч  один з батьків палить, грудне вигодовування під загрозою.

Небезпечне для дітей і пасивне куріння. Воно сприяє розвитку гіповітамінозу, розладу органів травлення. Діти стають неспокійними, в них порушується сон, часто буває поганий апетит. Спостерігається прискорене серцебиття, навіть, від невеликого навантаження. Такі діти відстають в фізичному розвитку від своїх однолітків, батьки яких не палять. Найбільш вразливі діти до 5 років. Цей факт пояснюється не тільки віковими особливостями дихальної системи, але й тим, що такі діти більше часу бувають з батьками, і якщо ті палять, то постійно дихають повітрям, в якому присутній цигарковий дим. У таких дітей буває тривалий кашель, який погано лікується, частіше сухий. Нерідко кашель буває приступоподібним, супроводжується ознаками задухи. Діти пасивних курців протягом року 4, 6, 8 і більше разів хворіють бронхітами, гострими респіраторними захворюваннями. Запалення легень у них виникає частіше, ніж у дітей, батьки яких не палять. Діти, які хворіють бронхіальною астмою - більше 65% пасивні курці. Приступи задухи у них виникають частіше, продовжуються довше, погано піддаються лікуванню. Після повернення з лікарні додому в задовільному стані, вдома у них відразу виникають приступи задухи. За спостереженнями лікарів, у дітей, чиї батьки відмовились від куріння, приступи бронхіальної астми стали траплятись рідше, або й зовсім припинялись.

У деяких малюків в крові виявляються антитіла до екстракту тютюну. Є підстава вважати тютюновий дим ще і алергеном. В історії хвороб маленьких пацієнтів зафіксовано: коли батько-курець знаходився у відрядженні, у дитини припинявся кашель, не було нападів хвороби. А коли повертався додому, стан дитини знову погіршувався. Іноді можна  спостерігати таку картину: на лавочці сидять молоді жінки, жваво спілкуються між собою і палять, а поряд стоять візочки з дітьми. Або уявіть іншу картину: молоді батьки везуть перед собою візочок і один із батьків палить.  Здається, батьки привели або привезли дітей подихати свіжим,  чистим  повітрям, а замість цього отруюють тютюновим димом.

Отже, для того, щоб ваша дитина не страждала від важких наслідків пасивного паління, дуже важливо забезпечити й підтримувати бездимне навколишнє середовище.  Ось деякі способи створення такого середовища для вашої дитини:

 • киньте палити, почніть із себе і свого дому
 • заберіть своїх дітей з місць, де вони піддаються небезпеці пасивного паління
 • забороніть водіям палити  в автомобілі. Пам’ятайте, щоб очистити повітря, недостатньо просто відкрити вікно автомобіля.
 • підтримуйте бездимне середовище у школах і дитячих садках, навколишньому середовищі.

Якщо ви палите, або буваєте в місцях, де піддаєтесь небезпеці пасивного паління, найголовніший вибір, який ви повинні зробити - це відмовитись від цієї згубної звички й уникати місць з небезпекою пасивного паління. Це найкращий спосіб уникнути наслідків впливу пасивного паління на вашу дитину й вас самих. Ваш дім – це те місце, де ви повинні зробити перший крок – створити зону, вільну від паління. Небезпека розвитку респіраторних захворювань істотно знижується, якщо ваша дитина не піддається небезпеці пасивного паління. Оскільки, всі знають про загрозу, яку несе вдихання вторинного тютюнового диму, ми повинні захистити наших дітей від пасивного паління.  Крім того, потрібно застерігати дітей про наслідки паління. Зміна способу життя й деякі запобіжні заходи - це все, що вам потрібно, щоб ваша дитина залишалась міцною і здоровою!