Радіючі зимі, не забуваймо про небезпеку

Гуртківці «Юні медики» ТО «Розмарин» підготували корисні поради для вихованців ЦПР та їх батьків як уникати переохолодження та обмороження.

Зима приходить до нас зі святами й веселощами. Перший сніг та лід... Лижі, санчата, ковзани, рибна ловля, травмування, переохолодження, обмороження.

Щоб не отримати переохолодження і обмороження, треба знати їхні ознаки, а також основні правила поведінки в умовах низьких температур.

Переохолодження організму виникає: якщо людина тривалий час перебуває на холоді: найчастіше замерзають люди у стані алкогольного сп’яніння, хто не має постійного місця проживання; соціально незахищені верстви населення, а також люди, які працюють на вулиці: продавці, будівельники, комунальники, ремонтники тощо. Однак переохолодження та обмороження загрожує кожному, хто тривалий час перебуває на холоді.

Ознаками переохолодження є озноб, тремтіння, блідість, а потім і посиніння шкіри, губ, біль у пальцях рук та ніг. При легкому переохолодженні достатньо тепло вдягнутися, випити гарячий солодкий чай або каву. При тривалому переохолодженні розвивається обмороження (пошкодження тканин у результаті дії низьких температур). Обмороження може виникнути не тільки при сильному морозі, а й при достатньо теплій зимовій погоді. Його розвитку сприяє вологе повітря та вітер. Причиною обмороження можуть стати мокре та тісне взуття; тривале перебування у нерухомому стані на вітрі, в снігу; хвороби, алкогольне отруєння. Причиною обмороження можуть стати мокре та тісне взуття; тривале перебування без руху на вітрі, в снігу; хвороби, алкогольне отруєння. Також обмороження може виникнути, якщо на морозі торкатися до металу голими руками. До обмороження більш схильні пальці, кисті, стопи, вуха і ніс.

Щоб не допустити переохолодження і обмороження перед виходом на вулицю слід обов’язково поїсти та правильно одягнутися. Одяг повинен бути багатошаровим і обов’язково з натуральних тканин, він не повинен стискати рухів. На ноги одягайте вовняні шкарпетки і взувайте просторе взуття, бо небезпека одержати відмороження залежить значною мірою від порушення нормального кровообігу (тісне взуття, нерухомість). Обов’язково одягайте головний убір. За 20 хвилин до виходу на вулицю змажте обличчя і руки спеціальним поживним кремом, який не містить воду. На морозі весь час намагайтесь рухатися. Лікарі рекомендують вживати більше теплої рідини, що сприяє кращій терморегуляції організму.

Надання першої допомоги при обморожені

Якщо побіліли щоки, ніс, вуха, достатньо розтерти їх чистою рукою до почервоніння іпояви поколювання. Не можна розтирати снігом, тому що сніг не зігріває, а прохолоджує відморожені ділянки та ушкоджує шкіру. Неприпустимо швидко зігрівати ділянки тіла (наприклад, поливати гарячою водою). Якщо з’явилося напухання відмороженого місця або пухирі, то розтирання робити не можна. Потрібно покласти на відморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати і доставити постраждалого до лікарні. Постраждалого з будь-яким видом відмороження необхідно помістити в тепле приміщення. Потрібно дати йому гарячий чай або каву.

Заходи безпеки при низьких температурах у зимовий період

Якщо ви виявили у себе такі ознаки, як озноб, тремтіння, блідість, а згодом і посиніння шкіри, губ, біль у пальцях рук та ніг, можете бути впевненими: переохолодження!

При легкому переохолодженні достатньо тепло вдягнутися, випити гарячого солодкого чаю або кави, щоб зігрітися. Але, якщо переохолодження тривало досить довго, воно може викликати обмороження, тобто пошкодження тканин.

Найчастіше обморожують пальці, кисті, стопи, вуха та ніс. При першому ступені обмороження шкіра блідне, знижується чутливість уражених ділянок, а після зігрівання спостерігається почервоніння та набряк.

При другому ступені обмороження шкіра набуває синьо-багрового відтінку, на ній з'являються пухирі з прозорою рідиною. При цьому людину знобить, підвищується температура тіла. Третя й четверта стадії супроводжуються відмиранням тканини, ризиком розвитку гангрени.

Якщо побіліли щоки, ніс, вуха, достатньо розтерти їх чистою рукою до почервоніння і появи поколювання. Можна використовувати для розтирань суху вовняну тканину та розчин спирту або горілки. Не можна розтирати обморожене місце снігом, тому що сніг не зігріває, а ще більше охолоджує та ушкоджує шкіру. Не можна поливати обморожені ділянки гарячою водою! Якщо з'явилась припухлість обмороженого місця або пухирі, то не можна робити розтирання: Треба покласти на обморожене місце пов'язку з товстим шаром вати та доправити постраждалого до лікарні. Людину з будь-яким видом обмороження необхідно помістити в тепле приміщення і дати йому гарячого чаю або кави.

Як уникнути обмороження?

Існує кілька простих правил, виконання яких дозволить уникнути переохолодження та обмороження при сильному холоді:

- не вживайте алкогольних напоїв - алкогольне сп'яніння сприяє втраті тепла, і в той же час, викликає ілюзію зігрівання;

- одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло;

- у взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні - вони поглинають вологу та залишають ноги сухими.

Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфа. Найкращий варіант - рукавички з тканини, що відштовхує воду та не пропускає повітря, з хутром всередині. Рукавички зі штучних матеріалів погано захищають від морозу. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом. Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих і срібних) прикрас. По-перше: метал охолоджується швидше ніж тіло, внаслідок чого можливе «прилипання» цих предметів до шкіри з виникненням відчуття болю та холодових травм. По-друге, персні, обручки на пальцях перешкоджають циркуляції крові та сприяють обмороженню кінцівок.

Перед виходом на мороз бажано поїсти - вам необхідна додаткова енергія. Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще нестійка, а в людей похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш схильні до обмороження та переохолодження, - враховуйте це під час планування прогулянок узимку. Пам'ятайте, що дитина на морозі не повинна перебувати понад 15-20 хвилин; потім потрібно зігріти її в теплому приміщенні.

Якщо ви не бажаєте, щоб хвороба затьмарила враження від зимових свят, у сильний мороз не виходьте на вулицю без потреби. Насамкінець, не забувайте, що найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації – не потрапляти в неї.

Будьте уважними та обережними, і тоді зима стане для вас справжнім святом!