«Шкідливі звички людини – шкода здоров’ю» – вплив наркотиків

Творче об’єднання гуртка медиків – мікробіологів «Первоцвіт» (керівник Литвиненко Віра Валентинівна) продовжує працювати за міні проєктом «Шкідливі звички людини – шкода здоров’ю». Під час дистанційного навчання наступним уроком є вивчення впливу наркотиків на стан здоров’я людини.

Наркотики – страшний і безжалісний ворог людини. В поняття «наркотик» до цих пір існує деяка невизначеність. Медичний зміст цього слова - засіб для наркозу, не співпадає з загальновживаним - засіб для отримання задоволення. Зараз термін «наркотик» набув значення «сильнодіюча речовина», «психотропна речовина», «одурманююча речовина». Законодавством усіх країн визнано наркотиками героїн, кокаїн, ЛСД, препарати коноплі, метадон, ефедрон та інші. Наркотик, природна чи синтетична речовина, яка при введенні в організм може змінити одну чи декілька функцій та внаслідок багаторазового вживання призвести до психічної або фізичної залежності. Відчути наркотик і не втягнутись неможливо. З точки зору психофармакологічного впливу наркотики поділяють на три великі групи:

  • наркотики, які пригнічують діяльність центральної нервової системи (опіати , барбітурати);
  • наркотики, які збуджують діяльність центральної нервової системи (амфетамін, кокаїн, гашиш);
  • наркотики, які викликають галюцинації (марихуана, мускатний горіх, ЛСД, мескалін і ін.)

Вживання цих препаратів у великих дозах викликає сон, серйозні порушення свідомості, призводить до безпам’ятства і, навіть, до смерті. Найбільш часто уживаними у світі наркотиками (до 70-80%) є опіати. Процес звикання до наркотику розвивається поступово протягом тижнів, місяців і навіть років, тому важко визначити межу часу, на котрій людина стає наркоманом. Незважаючи на термін виникнення залежності, життя наркомана зазнає кардинальних змін. Зовнішній вигляд наркомана далекий від привабливого: -сіре обличчя, суха шкіра, волосся та зуби поступово випадають. У них послаблюється пам’ять, вони не в змозі запам’ятати прочитане.

Група експертів ВООЗ визначила наркоманію як «стан епізодичного або хронічного отруєння, викликаний багаторазовим введенням наркотику». Комітет експертів ВООЗ розрізняє в наркоманії два стани хвороби – залежність та звикання.

Залежність - характеризують сильне бажання або непереборна потреба (нав’язливий стан подальшого прийому наркотику, а також спроба отримати його за будь-яку ціну; - тенденція збільшення дозування через розвиток залежності; - психічна (психологічна або емоційна) залежність від ефекту наркотику; -згубні наслідки для особистості і суспільства.

Звикання- характеризують бажання подальшого прийому наркотику з метою поліпшення настрою; - незначна тенденція (або відсутність) до збільшення дозування; - деякий ступінь психічної залежності від ефекту наркотику, але відсутність фізичної залежності (відсутність абстинентного синдрому); - негативні наслідки стосуються тільки особистості наркомана. Наркомани – найбільш небезпечна група ризику захворювання на СНІД (серед хворих на СНІД 70% - наркомани).

Наркоманія – це важке захворювання, що завдає серйозної шкоди здоров’ю, призводить до деградації особистості, інвалідності і смертності в молодому віці. Наркоманія в Україні, на думку спеціалістів, давно набула ознак епідемії. Управління ООН з наркотиків та злочинності обрало Україну серед 24 країн, що потребують першочергової допомоги через високий рівень захворюваності. За даними незалежних експертів кількість наркозалежних в Україні 1,5-2 мільйони осіб і від 8% до26% школярів у віці 13-16 років пробували наркотики хоча б один раз. Нині наркозалежність помолодшала до 10-11 років. Станом на 2021 рік загальна кількість людей,які вживають наркотики,за різними оцінками становить більш ніж 2 млн., при цьому , 80% - споживачі ін’єкційних наркотиків, близько двох тисяч щорічно помирають від передозування. Таку статистику можна розглядати як загрозу національній безпеці. Наркоманія – небезпечна хвороба і не кожному вдається вирватись з полону цієї хвороби. Наркоманія – поширюється за законами епідемії і хворий на наркоманію втягує в свої тенета все нові й нові жертви. Ті, хто вживають наркотики, без них вже обійтись не можуть і дози наркотиків з кожним днем все збільшуються. Наркоман стає рабом цієї звички. Наркомани – це люди без майбутнього, вони втрачають своє здоров’я й загрожують здоров’ю власних дітей. Постійна «боротьба за наркотики», за засоби до їхнього придбання – штовхає хворих на шлях злочинів, аж до найважчих - замахів на життя інших людей.

Щоб уникнути цієї хвороби, потрібно, насамперед пам’ятати, що людина має бути самостійною, незалежною, що уміє вибирати і відмовляти. Цікавість не вада, це гарна якість, але її треба вміти направляти й обмежувати. Ризик повинний бути виправданим, не можна з цікавості стрибати з 10-го поверху чи лягати під потяг. Дружбу не завойовують сліпим наслідуванням чи зміною своєї думки. Якщо лідер, «кумир» приймає наркотики – виходить він тільки носить маску сильного, а сам – раб шкідливої звички, раб своєї страшної хвороби – наркоманії. Якщо хтось із близьких приймає наркотики, потрібно зупинити його, а не стрибати разом з ним у безодню. Краща профілактика наркозалежності - здоровий спосіб життя, саме він є однією з основних умов збереження здоров’я людини. А здоров’я – це основа реалізації фізичних і психічних можливостей і здібностей особистості. Тож зробимо Україну без наркотиків!