Творіння авіаційного генія Антонова: від "кукурудзяника" до "Мрії"

Гурток "Авіамоделювання", урок-розповідь:

"Творіння авіаційного генія Антонова: від "кукурудзяника" до "Мрії"

Захоплюватись літаками Олег Костянтинович почав ще з дитинства. З любов'ю до авіації Антонов і пов'язав своє життя, в результаті чого світ отримав 22 типи літаків і 52 типи планерів. Свій перший літальний апарат під назвою "Голуб" він сконструював у віці 18 років і вирушив з ним на конкурс до Криму. Будучи студентом і шукаючи підробітку, Антонов виготовляв моделі, які використовувалися при зйомках науково-популярних фільмів, виконував креслення, малюнки.

Він був тричі одружений, став батьком чотирьох дітей. Що цікаво: у всіх іменах дітей і назвах літаків Антонова є поєднання букв "Ан": Ролан, Анна, Олена, Андрій, "Антей", "Руслан".

Олег Антонов також писав картини, сам казав, що в будь-якому випадку став би або авіаконструктором, або художником. Однією з його робіт є полотно під назвою "Катастрофа", де зображена злітно-посадкова смуга, наприкінці якої видно гору уламків літака, а на передньому плані шматок дюралю з заклепувальним швом і біля нього - витончена жіноча туфелька.

Першою роботою авіаконструктора, про яку дізнався весь світ, є багатоцільовий літак Ан-2 (фото 2) , відомий в народі, як "кукурудзяник". На його виготовлення пішов рік, незамінну у господарстві машину, неочікувано для творця, одразу полюбили, так як на ньому можна було перевозити пасажирів, вантаж і обробляти поля. Побачивши вперше Ан-2, Микита Хрущов сказав: "Так ця бабка може сісти навіть мені на капелюх!", після чого запропонував Антонову та його команді переїхати до Києва.

Спільним проектом Антонова та його другої дружини Єлизавети Шахатуні став "літаючий танк"А-40 (фото 3), який радянська влада експлуатувала у воєнні роки.

Військово-транспортний літак Ан-8 (фото 4) був призначений для різного роду вантажів, військових, а також поранених. У 1997 році експлуатація літака вже була заборонена, у 2004 концерн Антонова відмовився від будь-якої відповідальності за стан літаків, однак у січні 2005 року літак цього типу зазнав аварії в Конго (Африка).

Згодом Антонов взявся за розробку пасажирського літака Ан-10. Літак виконував рейси у різних напрямках, швидко здобував популярність також доступністю ціни на перевезення. Переломною подією у виготовленні та експлуатації Ан-10 стала авіакатастрофа біля Харкова, за участю одного з таких літаків, в якій загинули 122 людини. Антонов важко переживав трагедію, зарікаючись, що не будуватиме більших пасажирських літаків.

Тактичний військово-транспортний літак Ан-12(фото 5) був виготовлений у 1242 екземплярах в Радянському Союзі. Також випускали моделі в Китаї, однак без ліцензії. Деякі машини використовують і до сьогодні.

Ще одним відомим творінням Антонова є турбогвинтовий, широкофюзеляжний, транспортний літак Ан-22 "Антей", який встановив 41 світовий авіаційний рекорд.

Військово-транспортний багатоцільовий літак Ан-32(фото 6) може експлуатуватися в різних кліматичних умовах, в тому числі в умовах жаркого клімату (до 50° C) і на високогірних аеродромах (до 4500 м).

Славнозвісний Ан-124 "Руслан"(фото 7) є найбільшим серійним вантажним літаком у світі, а до появи Ан-225 "Мрія" був найбільшим літаком. Всього було побудовано 55 літаків. У 1985 році на літаку Ан-124 "Руслан" було встановлено 21 рекорд світу, в тому числі з вантажопідйому (171 219 кг на висоту 10750 м), а 6 травня 1987 року було встановлено світовий рекорд дальності перельоту замкнутим маршрутом.

Результатом розробок Олега Антонова стало виробництво найбільшого літака у світі Ан-225 "Мрія"(фото 8). У листопаді 2004 Міжнародна федерація повітроплавання внесла Ан-225 у Книгу рекордів Гіннесса за його 240 рекордів.

Загалом під керівництвом Олега Антонова були розроблені транспортні літаки Ан-8, Ан-12, Ан-22, Ан-26, Ан-32, Ан-72, Ан-124, багатоцільові літаки Ан-2, Ан-14, Ан-28, здатні базуватися на непідготовлених смугах довжиною до 550 метрів. КБ Антонова подарувало і пасажирські літаки Ан-10, Ан-24, суцільнометалеві планери А-11, А-13, А-15, мотопланер Ан-13 і дельтаплани "Славутич".

Олег Антонов - важливий персонаж як у вітчизняній, так і світовій авіації, який був відданий літакам та творив для безпеки і мирного неба. Антонов - яскравий приклад того, які результати може принести велика любов до своєї праці і великий талант.