Вплив алкоголю на здоров’я людини

Творче об’єднання медичного гуртка «Первоцвіт» (кер. Литвиненко В.В.) продовжує працювати дистанційно над міні проектом «Шкідливі звички людини – шкода здоров’ю” і наступною темою є «Вплив алкоголю на здоров’я людини”. Проблема вживання алкоголю дуже актуальна в наші дні. Зараз споживання спиртних напоїв у світі характеризується величезними цифрами. Від цього страждає все суспільство, але в першу чергу , під загрозу ставиться підростаюче покоління: діти, підлітки, молодь, а також здоров’я майбутніх матерів. Адже алкоголь, особливо активно, впливає на несформований організм , поступово руйнуючи його.

Викрадач розуму - так іменують алкоголь з давніх часів. Про оп’яняючі властивості спиртних напоїв люди довідалися не менш чим за 8000 років до нашої ери – з появою керамічного посуду, що дало можливість виготовлення алкогольних напоїв з меду, плодових соків і дикоростучого винограду. Потреба в алкоголі не входить у число природних життєвих потреб людини, як наприклад, потреба в кисні, їжі, і тому сам по собі алкоголь не має спонукальної сили для людини. Потреба ця, як і деякі інші «потреби» людини (наприклад, паління) з’являється тому, що суспільство, по-перше, робить даний продукт і, по-друге, «відтворює», звичаї, форми, звички і забобони, зв’язані з його споживанням. Зрозуміло, що ці звички не притаманні усім в однаковій мірі.

При тривалому прийомі спиртних «напоїв» розвивається хронічний алкоголізм, що має свою клінічну картину, яка варіюється за стадіями алкоголізму. За допомогою експериментів і спостережень над питущими людьми встановлено, що отруйність алкоголю тим сильніша, чим вища його концентрація. Таким чином, якими б важкими не були наслідки алкоголізму, проте не в ньому сутність цієї проблеми. Трагедія в самому вживанні алкоголю.

Спиртні вироби з першої прийнятої дози починають спотворювати життя людини і всього суспільства. На дитячий організм алкоголь діє сильніше і небезпечніше ніж на дорослий. Адже в цьому віці утверджуються і посилено розвиваються всі життєво важливі системи. Так в молодшому шкільному віці завершується формування системи травлення та печінки. При вживанні алкоголю ушкоджується слизова оболонка шлунково-кишкового тракту, затримуючи травлення. Алкоголь поступає в кров, потім в печінку, паралізуючи всі життєво важливі функції. Дитина стає схильною до захворювання на хворобу Боткіна. Трохи пізніше алкоголь поражає серцево-судинну систему і це призводить до дистрофії міокарду, збільшення тиску. В середньому шкільному віці збільшуються розміри і форма грудної клітки, легень м’язів. Вживання алкоголю спричинює запальні процеси в трахеї, бронхах.

«Звичка до алкоголю є більшим злом для людства, ніж війна, голод і чума разом узяті» - Чарльз Дарвін. Звичка контролюється свідомістю, від неї можна позбутися. Пристрасть до алкоголю побороти складніше через отруєння організму. Близько 10 відсотків людей , що вживають алкоголь, стають алкоголіками. Алкоголь «б’є» не тільки самого питущого, але і людей, що його оточують. Пристрасть до алкоголю – причина різних злочинів. Відомо, що 50 відсотків усіх злочинів пов’язано з вживанням алкоголю. Після кожної випивки у людини в голові з’являється нове кладовище загиблих нервових клітин і коли патологоанатоми розкривають череп будь-якої тривало п’ючої людини, то у всіх бачать однакову картину – «зморщений мозок» , зменшений в об’ємі, вся поверхня кори якого – в мікрорубцях, мікровиразках.

Численні досліди на тваринах, проведені Іваном Петровичем Павловим, показали, що після невеликих доз алкоголю у собаки гаснуть вироблені умовні рефлекси і відновлюються лише через 8-12 днів. Досліди пізніших років підтверджують негативну дію алкоголю на нервову систему. Друкарка, яка перед початком роботи випила 25 грамів горілки, робила помилок на 15-20% більше,ніж звичайно. Водії автомашин пропускали заборонні знаки, стрілець не міг точно влучити у мішень.

При прийомі міцних алкогольних виробів відбувається «опік» стінок стравоходу і шлунку. Пошкодження мають місце і в підшлунковій залозі. У печінці відбувається окислення 90-98% етанолу до ацетальдегіду – дуже небезпечної і токсичної речовини. Печінка поступово зменшується в розмірах, судини печінки здавлюються , кров застоюється, тиск підвищується в 3-4 рази, відбувається розрив судин і починається рясна кровотеча. Постраждалі від цього часто гинуть. За даними ВООЗ близько 80% хворих на алкоголь помирає протягом року після першої кровотечі. Зміни печінки призводять до цирозу.

Із спостережень над отруєнням людей алкоголем виведений токсичний еквівалент для людини, який становить 7-8 г. Тобто для людини вагою 64 кг смертельна доза буде рівна 500 г чистого алкоголю (для горілки - 1200 г). Аналіз раптових і випадкових смертей показує, що алкоголь як причина нещасних випадків до цих пір займає одне з провідних місць. За офіційною інформацією в Україні щороку помирає більше 40 000 працездатного населення від алкоголю. Підлітковий алкоголізм в Україні набув загрозливого масштабу (перша сходинка в списку 41 країни світу), 40% малолітніх алкоголіків. Отже, в нашій країні слід боротись з алкоголізмом і для цього залучати всі «тверезі» сили суспільства. Лише тверезість є нормою життя і природним і бажаним станом для будь-якої людини.