«Ідемо за Сковородою» - малюнки за творами Григорія Сковороди

Григорій Сковорода – знаменитий український філософ, мислитель, педагог, поет і письменник, який зробив істотний внесок у скарбницю вітчизняної культури. За Г.Сковородою, головним для педагога є пізнання і вдосконаленню природних здібностей кожної людини. Оскільки доля суспільства залежить від вдалого вибору кожним його членом спорідненої діяльності відповідно до природних здібностей та покликання, то, готуючи дітей до тієї чи іншої діяльності, насамперед доцільно враховувати їхні нахили та уподобання. Такі ідеї та погляди на виховання успішно застосовуються у роботі з підростаючим поколінням у творчому обєднанні образотворчого мистецтва «ЕСКІЗ» (керівник Новодворська Таміла Володимирівна)

Протягом 2020-2021 рр. у рамках проєкту «Ідемо за Сковородою» юні художники працювали над створенням малюнків за творами Григорія Сковороди. Як результат роботи, відбулися дві тематичні виставки: «Байки Г.Сковороди», «Життєдайна сила афоризмів Григорія Сковороди».

Робота над проєктом проходила в три етапи.

Перший етап –мета якого є ознайомлення та обговорення філософських афоризмів про добро, любов, дружбу, працю і навчання, особисту духовну свободу і щастя; допомогти дітям усвідомити їх ідейно-художнє значення та красу; розвинути навички вдумливого читання, коментування творів, визначення ситуацій, до яких підходять афоризми, розкриття їх прихованого змісту; виховання кращих людських якостей, естетичного смаку, любові до мудрого слова.

Другий етап - вихованці через креативне рішення композицій та гри кольорових пятен, намагалися передати в своїх образотворчих роботах його роздуми про самопізнання і сенс життя людини.

Третій етап – виставка, як підсумок проведеної пізнавальної, навчальної та виховної роботи. Метою виставки є ознайомлення підростаючого покоління з творчою спадщиною Григорія Сковороди, популяризація його глибоких, мудрих ідей, що і нині залишаються актуальними, не втрачають свого пізнавального та виховного значення. Представлені в експозиції роботи – це художнє бачення і творче осмислення сентенцій Григорія Сковороди юними художниками.

Вихованці гуртків презентували свої роботи за наступними афоризмами:

 • Григорій Сковорода про смисл життя
  • Людина – це маленький світ
  • Як хто посіє в юності, так і пожне в старості
  • Бери вершину і матимеш середину
  • Тоді лише пізнається цінність часу, коли він втрачений
  • Пізнай самого себе і ти пізнаєш світ
  • Бути щасливим – це значить пізнати, знайти самого себе
  • Не той щасливий, хто бажає кращого, а хто задоволений тим, чим володіє
 • Григорій Сковорода про дружбу
  • Хто помірно, але постійно вивчає предмети, корисні як у цьому, так і в майбутньому житті, тому навчання не труд, а втіха. Хто думає про науку, той любить її, а хто її любить, той ніколи не перестає вчитись…
  • Треба всіляко розвивати у молоді бажання вчитися, ініціативу, самостійність, наполегливість в опануванні знань
  • Не той дурний, хто не знає (ще такий, котрий усе знає, не народився), але той, хто знати не хоче