Сертифікати і відповіді вікторини «Захищай. Оберігай. Цінуй»

Із пізнавального циклу сімейних вікторин "У родинному колі 2"

Сертифікати переможців та учасників:

Розгорнути


Правильні відповіді на питання вікторини «Захищай. Оберігай. Цінуй»:

 1. Слово «козак» прийшло в українську мову із іншої мови. Від якого слова воно походить?

  "Мандрувати"
  Слово «козак» походить від давньотюркського слова «кьоз-», що означало мандрувати, ходити, бродити. До того як слово «козак» прийшло в українську мову, воно означало «вільна людина», «авантюрист», «шукач пригод», «вартовий», «розбійник», «найманий воїн».

 2. Запорозькими козаками або запорожцями називали тих козаків, які жили за порогами. А що таке пороги?

  "Смуга скель, що пересікає русло ріки і заважає проходу суден"
  Порогами називається смуга скель, яка перетинає всю течію річки. Запорожці жили за дніпровими порогами. Дніпро перетинало 9 порогів. Після побудови на Дніпрі ДніпроГЕСу всі пороги опинились під водою.

 3. Ця людина походила з аристократичної родини. Очолюючи козацькі ватаги, він постійно вів успішні війни з татарами та турками. Новопобудована на дніпровському острові Хортиця фортеця дуже заважала ворогам. Під час одного з їх походів, він потрапив у турецький полон. В Стамбулі йому запропонували перейти на турецьку службу, однак він відмовився. Його засудили до жорстокої кари - підвісили за ребра на залізний гак, де він мав помирати в страшних муках. Його героїчне життя та загибель оспівана в козацьких думах. Хто це?

  "Козак Байда"
  Цим воїном був князь Дмитро Вишневецький, або козак Байда. Саме його вважають засновником першої Запорозької Січі.

 4. Де знаходилась Запорозька Січ?

  "Запорозькі Січі були створені в усіх цих місцях" (на островах Хортиця, Томаківка, в урочищі Олешки, та інші)
  Всього їх існувало 7 (або 8). Після знищення російськими військами Запорозької Січі частина козаків пішла за Дунай на територію Османської імперії, де заснувала Задунайську Січ (1775—1828).

 5. Чому День Українського козацтва святкується 14 жовтня?

  "В цей день святкувалось престольне свято січової церкви"
  1(14) жовтня — православне свято Покрова Пресвятої Богородиці. В цей день у січової церкві було престольне свято, оскільки вона була освячена саме на честь Покрова Пресвятої Богородиці. В цей же день, зазвичай, козаки збирались на загальну раду. Цей день і став Днем Українського козацтва.

 6. Хто на Січі мав найвищу владу?

  "Загальна козацька рада"
  Найвищу владу на Січі мала загальна козацька рада. Загальні ради, зазвичай, відбувались 1 січня, 1 жовтня — на свято Покрова Пресвятої Богородиці, на другий чи третій день Великодня, а також, в будь-який день на вимогу товариства. На радах вирішували найголовніші питання — про війну та мир, про організацію походів, про покарання важливих злочинців, про поділ земель та про вибори козацької старшини (керівний склад козацького війська).

 7. Символи влади у козаків називались клейнодами. Одним з найвідоміших клейнодів є гетьманська булава. Однак клейноди мав не лише гетьман, але й інші представники козацької старшини. Один з козацьких клейнодів мав тваринну деталь. Що це була за «деталь»?

  "Кінський хвіст"
  Це був кінський хвіст. Його використовували для виготовлення бунчука. Бунчук був символом влади гетьмана. Він представляв собою держак, увінчаний кулею, з-під якої звисали косиці кінського волосся.

 8. Які були козацькі правила стосовно віри?

  "На Січ приймали лише православних"
  На Січ приймали лише православних. Іновірці могли вступити на Січ лише в тому випадку, якщо вони погоджувались прийняти православ'я. На козацьких землях також могли жити лише православні. Положення про те, що в Україні не можуть проживати іновірці було закріплено і в Конституції Пилипа Орлика.

 9. Звичайними атрибутами козака, без яких його важко уявити, були шаровари, шабля тощо. Одним із козацьких атрибутів була носогрійка. Що це таке?

  Люлька
  Носогрійками козаки називали коротенькі люльки. Крім носогрійок у козаків були і великі люльки, які курило все товариство разом.

 10. Які були козацькі правила стосовно мови?

  "Іноземці, вступаючи на Січ, мали вивчити козацьку українську мову і ця вимога була обов'язковою"
  Для вступу на Січ людина обов'язково мала знати козацьку українську мову. Це стосувалось й іноземців - якщо вони її не знали, то мали вивчити.