Продовжуємо дистанційну роботу в гуртку "Стендове моделювання" (керівник Тимофій Лебедєв), на цей раз навчимо виготовляти підставку для стендової моделі.
Підставка для стендової моделі являє собою масштабну копію ландшафту , асфальтобетонного покриття або водної поверхні. В нашому випадку мова піде про підставку для стендової моделі літака.
Цей виріб буде виконано з нешкідливих екологічно чистих матеріалів у відповідному масштабі (масштаб – відношення, яке показує у скільки разів модель–копія зменшена чи збільшена від оригіналу). У нашому випадку підставка зменшена від оригіналу у 72 рази.
Для виконання роботи, гуртківці мають ознайомитись з теоретичним матеріалом , а саме з правилами техніки безпеки при роботі з інструментами, фарбами, лаками та матеріалами з якими будуть працювати. Також буде корисно мати кольорові фотографії або зображення оригіналу - це полегшить роботу при фарбуванні виробу.
Для виконання роботи потрібно підібрати інструменти та матеріали.
А саме, такі інструменти знадобляться для роботи (мал.1):
- Наждачний папір №80 ,№180, №240 (№ з цифрою вказують на кількість зерен на одиницю площі, простіше кажучи, “грубість” паперу чим цифра меньша –тим папер грубіше);
- Гумка;
- Простий олівець;
- Канцелярський або цанговий ніж (невеликий ніж, лезо якого фіксується за допомогою цангового фіксатора);
- Пензлик для малювання №1;
- Шпатель(медичний);
- Лінійка;
- Металеві грузи;
- Підкладка на стіл.
Мал.1. Інструменти для виконання роботи
Матеріали для виконання роботи (мал.2.):
- Шпаклівка акрилова (на водній основі);
- Морилка ( тонер) для деревини може бути як на водній основі так і на спиртовій;
- Клей ПВА;
- Лак для деревини на водній основі;
- МДФ (ДСП) невеликого формату;
- Гіпс (склянка 200 гр.) або готова гіпсова поверхня, яка може бути придбана в спеціалізованому магазині;
- Вода;
- Грунт для гіпсу;
- Акрилова фарба на водній основі;
- Армуючи сітка для стін;
- Дерев’яна рейка, загальна довжина якої становить 60 см. (формати рейки 5х5х600 мм.).
Мал.2. Матеріали для виконання роботи
Початок роботи:
1. Підготувати гіпсову основу. Основа являє собою пластину товщиною 5- 8 мм. З відформованим малюнком справжнього залізобетонного покриття взлітно - посадкової смуги. Перевірити сторони, якщо присутні нерівності , тоді потрібно за допомогою наждачного паперу зашліфувати поверхню та зробити її рівною . Після того, як всі сторони будуть оброблені, потрібно за допомогою пензлика нанести шар грунту та дати йому час для того, щоб він остаточно висохнув .
Після висихання поверхні гіпсової основи її треба пофарбувати в той колір, який є на малюнку або фото. Фарбу слід розвести таким чином, щоб по консистенціі вона була не занадто густа і водночас рідкою. Кладемо на робочий стіл паперову або пластикову підкладку для того, щоб не вимазати фарбою робочий стіл , починаємо фарбувати.
Наносимо тонких шар фарби на поверхню гіпсової основи, даємо повністю висохнути і робимо так 3 – 4 рази доти доки основа не буде повністю рівномірно пофарбована зверху та з боків. Слід пам’ятати , що забагато фарби може зіпсувати малюнок на поверхні основи і не буде відповідати копійності виробу.
Далі переходимо до виготовлення рейок . За допомогою лінійки та олівця знімаємо розміри сторін та відрізаємо необхідну довжину сторін потім за допомогою наждачного паперу шліфуємо поверхню . Поверхня має бути гладкою.
Складання підставки (мал.3.):
Наносимо тонкий шар клею на підкладку (МДФ) та прикладаємо гіпсову основу також змащуємо рейки і також прикладаємо до гіпсової основи та підкладки, за допомогою грузів притискаємо рейки . Таким чином, весь виріб фіксується і залишається до повного висихання.
Після повного висихання, грузки прибираються, якщо на виробі є щілини між рейками потрібно за допомогою шпаклівки та шпателя виправити цей недолік, дати час до висихання шпаклівки, після висихання за допомогою грубого наждачного паперу прибрати зайву шпаклівку та вивести поверхню сторін, таким чином, щоб вона була ідеально гладкою.
Мал.3. Складання підставки
Тонування деревини (мал.4):
Дуже охайно та обережно нанести на дерев’яну поверхню шар тонера (морилки) та дати час, щоб поверхня повністю висохла . Після висихання нанести тонкий шар лаку. Слід зазначити, що лакофарбові роботи слід проводити в добре провітрювальному приміщенні. Якщо після повного висихання дерев’яна поверхня буде мати не гладку поверхню, її слід шліфувати наждачним папером малої зернистості до гладкої поверхні. Після шліфування нанести ще один шар лаку.
Мал.4. Тонування деревини
Закінчення роботи (мал.5.):
Прибрати робоче місце. Слід пам’ятати, що під час прибирання потрібно розсортувати сміття (пластик до пластику, папір до паперу та викинути в спеціалізовані контейнери).
Мал.5. Вигляд готової роботи – підставка для стендової моделі літака