«Поговори зі мною, мамо…»

Чи часто ваша дитина звертається до вас із таким проханням? Але ж це просто чудово, що їй хочеться з вами поговорити. I з мамою, і з татом…

Поговорити, затишно влаштувавшись на дивані, коли йде дощик або світить сонечко; перед сном, під час прогулянки і коли разом готуєте щось на кухні… Головне, щоб було бажання побути поруч, поговорити, вислухати один одного. І ніхто ні на кого не гнівається, не дивиться суворо, не хитрить. І голоси стають м’якішими, теплішими, довірливими.

Давайте спробуємо!

Ось кілька ігор-розмов. Ви можете вибрати ті, що підійдуть вашій дитині по характеру, по віку, настрою.

1. «Мені подобається, що ти…розумна, добра, ввічлива людина, добре вмієш вислухати співрозмовника, не сумуєш, піклуєшся про кицьку, вигадуєш нові слова, цікаво розповідаєш історії, у тебе багата фантазія, ти багато читаєш, сама збираєш іграшки, вмієш за себе постояти...» Таким чином, дитина бачить себе гарною вашими очима. А потім вона може сказати вам: «Мені подобається, що ти…»

2. «Я думаю, що ти любиш… гратися у дворі, купатися в морі, голосно сміятись, гратися з собакою, дивитися телевізор, складати казки, розмовляти по телефону, кататися на велосипеді…». Важливо, щоб розмова йшла не тільки про їжу й одяг. А відповідаючи «за вас», у неї буде можливість виявити й ваші пристрасті. Можливий і такий варіант: «Я думаю, що ти не любиш…»

3. «Хочу тебе попередити, що…не потрібно розмовляти з незнайомцями, кусати дріт зубами, допізна сидіти в комп’ютері, гратися в телефоні весь день…». А у дитини з’являється можливість від чогось застерегти вас, чомусь вас навчити.

4. «Я бажаю тобі, щоб… у тебе завжди були вірні друзі, ти був здоровий, навчився грати в теніс, помирився з другом, навчився плавати…». Краще не докоряти (не грубіянив, не плювався, виправив би двійки), а сказати, наприклад так:
- щоб ти одержав багато гарних оцінок;
- щоб ти вчасно міг зупинитися, якщо робиш щось не подумавши;
- щоб ми з тобою краще розуміли один одного;
Позитивні слова задають дитині позитивну перспективу.

5. «Давай я розповім тобі, який ти був маленький».
Пригадайте, якою дитина була у перші хвилини життя, як спала, їла, гралася, сміялася, коли почала ходити, її перші слова, іграшки. Надзвичайно приємно слухати про себе маленького!

6. «А от добре було б… стати невидимим, знайти чарівну паличку, зустріти динозавра, опинитися в 18 столітті, знайти ліки від усі хвороб…». Так дитина зможе розповісти найзаповітніше. Такі ігри допоможуть вам краще зрозуміти один одного, зблизитися. І тоді прохання дитини «Поговори зі мною, мамо…» стане вам в радість.

Методист Тетяна Велединська