Як порозумітися з підлітком

Дитина в підлітковому віці знаходиться на межі між дитинством і дорослістю. Хтось вважає себе скоріш дорослим, ніж дитиною, хтось навпаки. Це непростий період в житті дитини, їй важко і з собою і з дорослими, особливо з батьками. Складно і батькам. Як же ми, дорослі, можемо допомогти дитині в цей складний для неї час. От деякі поради батькам, щодо спілкування з дитиною-підлітком:

  • Розмовляйте з дитиною. У кожної людини є потреба говорити з тими, хто її оточує та слухати, що вони говорять. Якщо спілкування не відбувається, наростає непорозуміння, люди віддаляються одне від одного. Спілкуйтесь щоденно вдома, обговорюйте події та новини, почуття і враження.
  • Вислуховуйте дитину. Здатність слухати – ключ до ефективного спілкування. Підліток хоче, щоб його слухали, були уважні до його думок, справ, настрою, почуттів.
  • Умійте поставити себе на місце дитини. Підлітку часто здається, що з тими проблемами, з якими йому довелося зіткнутися, ніхто раніше не стикався. Добре, коли він буде знати, що хтось розуміє що з ним відбувається. Дорослому треба подивитися на світ очима підлітка, пригадати себе в цьому віці, відносини із своїми батьками. Варто показати дитині, що її розуміють.
  • Будьте поряд. Батьки, звичайно, не можуть завжди бути поряд зі своєю дитиною через зайнятість на роботі чи необхідність відпочивати. Проте, важливо, щоб він знав, що для нього завжди знайдеться час, щоб поговорити, разом відпочити, або просто побути поряд. Важливо, щоб у вас були спільні справи, враження, інтереси. Намагайтесь розширити його кругозір.
  • Намагайтеся підтримувати самостійність підлітка. Важливо задовольняти потребу підлітка у свободі й незалежності, дати йому змогу самостійно вирішувати деякі питання, робити щось самому. В такому разі батьки можуть виконувати роль «страховки».

Пам’ятайте про унікальність своєї дитини. У кожного є свої сильні та слабкі сторони. У кожного підлітка є здібності, треба допомогти йому знайти те, що у нього виходить найкраще, допомогти повірити в себе. Якщо він повірить, що на щось здатен в житті, то спрямує зусилля на досягнення своїх цілей.

Методист Т. Велединська